Hükümetin bedava fabrika çalışmaları başladı

fabrika

Hükümetin yatırımcıyı teşvik edecek anahtar teslimi fabrika kurma çalışmalarının detayları netleşiyor. Sembolik kira bedeli ile emek yoğun sektörlerde kamu tarafından fabrika kurulacak. Anahtar teslimi yapılacak projeler tekstil, konfeksiyon, ayakkabı gibi çok fazla sayıda kişiye istihdam sağlayan sektörler olarak belirlenecek.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU'YA YAPILACAK

Star'ın haberine göre; fabrikalar Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere daha çok az gelişmiş yerlere yapılacak. Ekonomi Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre geliştirilecek modelde büyük sanayi yatırımlarına yönelik çalışma üzerinde ise fazlaca durulmuyor. Fabrika maliyetleri daha düşük olan emek yoğun sektörler tercih edilecek. Son yapılan Reformların Koordinasyonu ve İzlenmesi Kurulu’nda gündeme gelen çalışma hakkında bilgi veren Ekonomi Bakanlığı kaynakları yeni bir model üzerinde çalışma yürütüldüğünü söyledi. Bakanlık kaynakları önceki akşam yapılan toplantıda büyük ölçekli sanayi tesisi yatırımlarının yerine istihdam yoğun sektörlerin tercih edilmesi gerektiğine yönelik görüşün netlik kazandığını ifade ederek yeni modele ilişkin çalışmaya dün itibariyle başlanıldığını söyledi.

YATIRIMCIYA ARAZİ

Çalışmaların 2016 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Bu kapsamda uygun arazi envanterinin yatırımcıya elektronik ortamda sunulması amacıyla coğrafi bilgi sistemleri altyapısı kurulmasına yönelik çalışmalarında kısa sürede tamamlanacağı belirtiliyor. Reformların Koordinasyonu ve İzlenmesi Kurulu önceki gün Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan’ın başkanlığında toplandı. Toplantıya Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yanı sıra Bakanlıkların müsteşar ve müsteşar yardımcıları katıldı.