İnşaat sektörü kur artışından etkilendi
AA

kl

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, dolardaki bir yıl içinde gerçekleşen yüzde 30’a yakın artışın müteahhitleri zarara sokmasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Tellioğlu, "Bu zararlar bir kararnameyle derhal karşılanmalı, sektör, oluşabilecek buhrandan kurtarılmalıdır" dedi.

DEVLETE VE EKONOMİYE GÜVENİLİYOR

Tellioğlu, yazılı açıklamasında, döviz kurunun yükselmesinin, yüzde 70-90 arasında ithal ürün kullanan ve kamuya yüzde 10’lar civarında kar marjıyla iş yapan müteahhitleri batırma noktasına getirdiğini ifade etti.

İş adamları ve yatırımcı müteşebbisler olarak her zaman devlete ve ekonomiye güvendiklerini belirten Tellioğlu, bu gibi olağanüstü durumlarda devletin kendi güvencesi olduğu alanlarda vergi mükelleflerini yalnız bırakmaması ve mağduriyetini karşılaması gerektiğini savundu.

SEKTÖR OLUŞABİLECEK BUHRANDAN KURTARILMALI

Tellioğlu, Kamu İhale Kurumu'nun vurdumduymazlığı ve hantallığı bu aşamalarda bu tür işlerin kriz ortamına sürüklenmesinin birinci sebebidir iddiasında bulunarak, şu değerlendirmeyi yaptı, "Kamu İhale Kurumu ve yapısı derhal gözden geçirilmeli ve yeniden düzenlenmelidir. Müteahhitlerimizin kamu inşaatı işlerinde kullanılan ithal ürün ve hammadde oranı, yüzde 70-90. Dolarda bir yıl içindeki yüzde 30’a yakın artış müteahhitlerin maliyet artışından kaynaklı zararlarını artırmıştır. Bu zararlar bir kararnameyle derhal karşılanmalı, sektör, oluşabilecek buhrandan kurtarılmalıdır.”