Petrol
98.26
-1.35%
Euro
18.4515
-0.44%
Dolar
17.9588
0.12%
Altın
1.034
0.15%
Borsa
2893
0.85%
Bitcoin
430.183
-3.34%
28ºC
İstanbul
Çok bulutlu 28 C
  İstanbul'un en sıra dışı sokakları

  İstanbul'un en sıra dışı sokakları

  İstanbul’un ara sokaklarının bazısı tarihi önemiyle anılırken bazısı da var ki isimleriyle akıllarda kalıyor.
  • 17.02.2015 - 09:18

  fgnfgb

  Taşı toprağı altın İstanbul, her ne kadar değeri ve maddi imkanlarıyla yıllar yıllar öncesi bu sıfatı alsa da sokakları da tarihsel bir mesaj veriyor. Hatta kimisi sokağın adı o sokakla ilgili çok şey söylüyor. Bazen tarihinden bir kesit sunar, bazen de orada yaşayan kişi ya da kişiler hakkında bilgi verir.

  Birçok tarihi hikayesi olan İstanbul'un arka sokaklarında gezinirken karşınıza Susam Sokağı tabelası çıkabilir ya da kendinizi “Bayıldım” yokuşunda bulabilirsiniz. Kimi sokak adları “Bu isim nereden geldi diye düşündürebilir ve tarihsel geçmişini merak ettirebilir hatta güldürüp düşündürebilir.”

  Kim bilir belki de kuş uçmaz ‘Kervan Geçmez Sokak'ta bulursunuz kendinizi…

  SIRA DIŞI SOKAKLAR İÇİN TIKLAYINIZ

  ATGEÇMEZ SOKAK

  Bu sokak, Balat'ta bulunur. Kesin olmamakla birlikte sokağın fazlaca dar olmasından dolayı bu adı aldığı sanılıyor.

  TAKTAKİ SOKAK

  Çukurcuma'da bu sokak “Tak Tak” olarak da bilinir. Kimilerine göre eskiden burada bir ayakkabıcı yaşıyormuş. Ayakkabıcının çıkardığı gürültü sokağa adını vermiş.

  YAŞMAK SIYIRAN SOKAK

  Kasımpaşa'da bulunan bu sokak adını, sıcak havalarda bunalan kadınların burada bulunan yokuşta etraflarını önemsemeden yaşmaklarını sıyırmalarından almış.

  TOMTOM KAPTAN SOKAK

  Tomtom Kaptan Sokağı'nın girişinde bulunan Tomtom Kaptan Camisi, 1592 yılında Tomtom Mehmet Kaptan tarafından yaptırılmış. Yani sokak adını bu camiden almış. Burası kısaca “Tomtom” olarak da bilinir.

  AHIM ŞAHIM SOKAĞI

  Şişhane'de bulunan bu sokağın vaktiyle mezarlık olan alanının mükemmel bir İstanbul ve Haliç manzarası varmış. Bu manzaradan dolayı sokağa “Ahım Şahım” dendiği tahmin ediliyor.

  SAHAF MEZARLIĞI SOKAK

  Kasımpaşa'nın doğusundaki Piyalepaşa Mahallesi sınırları dahilindeki bu sokağın adını, vaktiyle buraya gömülen eski kitap satıcılarından aldığı söyleniyor. Bunu tahmin etmek güç olmasa da biraz ürkütücü bir isim.

  KARANTİNA SOKAK

  Karaköy'de bulunan sokağın ismi eskiden burayı mesken edinen Karantina İdaresi'nden geliyor.

  ALTIPATLAR SOKAĞI

  Antikacıların yoğun olduğu Altıpatlar Sokağı, çevresindeki sokaklarla birlikte zamanının cephane ve mühimmat deposuymuş.

  OTELLO KAMİL SOKAK

  Sokak adını bir tiyatro oyuncusundan alıyor. 1889 yılında doğan ve asıl adı Kâmil Rıza Bey olan oyuncu, zamanında oynadığı Othello rolü nedeniyle halk arasında “Otello Kâmil” olarak anılmaya başlamış.

  MERKEP BAĞIRTAN SOKAĞI

  Cihangir'de bulunan bu sokak, uzun yıllar önce ailelerin eşyalarını mekreplerle (eşşek) taşıdığı yokuşmuş. Mekrepleri yorgunluktan inleten bu sokak, adını günümüzde hala devam ettirmektedir.

  BAHÇELERE GİDEN 1. YOL SOKAK

  Kadıköy Bostancı'da bulunan bu sokağın hemen paralelinde “Bahçelere Giden İkinci Yol Sokak” bulunur. Sokağın adını, o bölgede bulunan bahçelerden aldığı tahmin ediliyor.

  ATTAN DÜŞEN ALİ AĞA SOKAK

  Bu sokak, Eyüp’te bulunan İdris Köşkü civarındadır. Padişah IV. Mehmet’in atlarından sorumlu olan Ali Ağa, bu bölgede bulunan mektepte bir gün attan düşüp vefat ediyor. O günden sonra mektep “Attan Düşen Ali Ağa Mektebi”, sokak da “Attan Düşen Ali Ağa Sokağı” olarak anılıyor.

  SORMAGİR SOKAK

  Aslında bu sokağı çoğumuz, “Başkurt” olarak biliyoruz. Cihangir’in henüz mutenalaşmadığı, kiraların ocak söndürücü boyutta olmadığı dönemlerden kalma bir isim. Aynı zamanda Cihangir’in en uzun sokağı olan Sormagir Sokak, sonradan adı değiştirilerek Başkurt oldu ama eskiler sokağa Sormagir demeye devam eder. İnsanı adeta sokağa buyur eden bu güzel adı, değiştirmek pek akıllıca (!) olmuş gerçekten.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir