Kanal İstanbul eşine az rastlanır bir proje olacak

Bu yıl 16’ncısı düzenlenen MÜSİAD Expo, dünyanın 100 ülkesinden gelen işadamlarını 12 Kasım'a kadar İstanbul’da ağırlıyor.

Kanal İstanbul eşine az rastlanır bir proje olacak

ERDOĞAN PROJELERLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ

MÜSİAD Expo'ya katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayata geçen ve gelecekte inşa edilmesi planlanan projelerle ilgili bir açıklama yaptı. Erdoğan, yıl içinde açılan İstanbul-İzmir Otoyolu’nun İzmit Körfez geçişini oluşturan Osmangazi Köprüsü’nün toplamda 9 milyar dolarlık bir proje olduğunu ifade etti. 26 Ağustos’ta ise 3 milyar dolarlık Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü hizmete sunduklarını vurguladı.

Kanal İstanbul eşine az rastlanır bir proje olacak

"EŞİNE AZ RASTLANIR BİR PROJE"

Merakla beklenen Kanal İstanbul projesinde ise ön hazırlıkların devam ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bittiğinde eşine az rastlanır bir eser olacak” diye konuştu.

Erdoğan ayrıca Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nin 2023’te hizmete gireceğini açıkladı. Kentsel dönüşüm çalışmalarına da açıklık getirildi. 20 yılda 6.5 milyon konutu yenilemeyi hedeflediklerini, bunun da yaklaşık 400 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklüğü ifade ettiğini aktaran Erdoğan, “Türkiye’nin yatırım ve proje listesi öylesine uzun ki, inanın anlatmaya günler yetmez. Siz iş adamlarına ve dostlarımıza mesajım şudur: Bu ülkenin kendisine güvenen, yatırım yapan hiç kimseyi mahcup etmediğinden, etmeyeceğinden emin olun” ifadelerini kullandı.

Kanal İstanbul eşine az rastlanır bir proje olacak

"YENİ HAVALİMANIEN GEÇ 2023'TE BİTİRİLECEK"

İstanbul'un yeni havalimanına da değinen Erdoğan, “İnşaat bedeli 12 milyar dolar olan Yeni Havalimanı projesinden devlet olarak 25 yılda 25 milyar dolar gelir elde edeceğiz. Havalimanının 90 milyon yolcu kapasitesi ilk etap için geçerli. Bunu da 2018’in inşallah ilk çeyreğinde açıyoruz. Toplam kapasite 150 milyon yolcu olacak. İnşallah en geç 2023’te bitecek. 41 bin yatak kapasitesi ve 10 milyar dolarlık yatırım bedeliyle şehir hastaneleri projelerimiz de önemli bir başka yatırım silsilesidir. Önümüzdeki aydan itibaren açılışlara başlayacağız, tamamını 2019’a kadar hizmete alıyoruz” diye konuştu.

Kanal İstanbul eşine az rastlanır bir proje olacak