Kanun hazırlanıyor! Sitelerdeki fahiş aidatların önüne geçilecek
AA

Fahiş site aidatlarıyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Adalet ile İçişleri Bakanlıkları, Kat Mülkiyeti Kanunu'nda değişiklik için mesai yapıyor.

1965'li yıllara göre hazırlanan Kat Mülkiyeti Kanunu, yeni düzenlemeyle günümüzün şartlarına uygulanacak.

Fahiş aidat artışının önüne geçmek için üç bakanlık tarafından yürütülen yeni kanuni düzenlemeye ilişkin bilgi veren Doç. Dr. Ali Hulki Cihan, Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 1965'te hazırlandığını, bugüne gelinceye kadar bir takım eklemeler yapıldığını ancak mevcut kanunun ihtiyaçları karşılamadığını söyledi.

"Mevcut kanun küçük apartmanları kapsıyor"

Cihan, kanunun küçük apartmanları kapsadığını belirterek, şöyle konuştu:

Kanuna, 2008'de yapılan düzenleme ile sitelere ilişkin 9-10 maddelik bir ek yapıldı ama bu da yeterli olmadı. 1965'li yıların ihtiyaçlarına göre hazırlanan Kat Mülkiyeti Kanunu çoktan miadını doldurdu, bu anlamda yeni bir düzenlemeye ihtiyaç var. Bu kanunun uzmanlar eliyle özellikle de sitelerde hiçbir soruya yer bırakmayacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Bağımsız denetimin gelmesinin de şart olduğunu düşünüyorum.

"Site yönetim şirketleri yetersiz"

Kanunun eski olmasının yanı sıra bir de uygulamada problem yaşandığına dikkati çeken Cihan, Türkiye'de yaklaşık 3 bin 800 site yönetim şirketi olduğunu söyledi. Cihan, bu şirketlerin bir kısmının yeterli donanıma sahip olmadığının altını çizerek, şunları kaydetti:

Bu yetersizlik özellikle büyük sitelerde sorunların daha da büyümesine neden oluyor. Bu şirketlerin yönetimsel anlamda yaptığı hatalar ve eksikler, Türkiye'de bir site yönetimi sorununu gündeme getirdi. Bu yönetim hatalarıyla ilgili hakkını aramak için mahkemeye giden site sakinlerinin açtıkları davaların tamamlanması yaklaşık 5 seneyi buluyor. Kat maliklerinden fahiş aidatlar veya hiç gerçekleşmeyen masrafları kağıt üzerinde göstererek, ek bütçeler alınması siteler için en büyük sorunların başında geliyor.

"Yönetimsel hatalara karşı site sakinleri daha duyarlı olmalı"

Yönetimsel hatalara karşı site sakinlerinin daha duyarlı olması gerektiğine vurgu yapan Cihan, kat maliklerinin yönetimi denetleme, alınan kararları inceleme süreçlerine yeteri kadar katılmadığını ve takip etmediğini söyledi.

"Site sakinleri hak ve hukuklarını takip etmeli"

Cihan, site sakinlerinin de hak ve hukuklarını takip etmeleri gerektiğini belirterek, şu ifadeyi kullandı:

Kat malikleri olarak yönetim kurulu toplantısına katılmadık ve çıkan yönetim kurulu bütçesine de itiraz etmediysek geçmiş olsun. Yasal süresinin sonunda bu işletme bütçesi kesinleşmiş olur ve her ne kadar fahişte olsa aidatı ödemek zorunda kalırız. Aslında toplantılara katılıp, süreçleri takip edip, itiraz hakkımızı kullanmalıyız. Ancak toplum olarak yasal haklarımızı takip etmiyoruz. Bireysel olarak hepimiz sorumluyuz, sorunu önce kat malikleri yönetim kurulunda çözmeliyiz. İş işten geçtikten sonra bunu dava konusu yapıp kazansak bile bir anlamı olmayacak.

"Site yönetim şirketlerini bağımsız denetçiler denetleyecek"

Cihan, ülke genelinde kiralarda yaşanan artışlara paralel olarak aidatların da arttığını dile getirerek, bu anlamda aidatlara bir düzenleme gelmesinin şart olduğunu vurguladı.

"Site yönetim şirketlerine yönelik değişiklikler olacak"

Yeni düzenlemeyle site yönetim şirketlerine yönelik de bazı değişiklerin gündeme geleceğini aktaran Cihan, şöyle devam etti:

Yeni düzenlemeyle her site yönetim şirketi artık faaliyetine devam edemeyecek, bunun için belli sertifikalar alması gerekecek. Site yönetim şirketlerini bağımsız denetçiler denetleyecek ki bunu çok önemsiyorum. Denetçiler tarafından mali bütçeler denetlenecek zira orta ölçekli bir site neredeyse küçük ölçekli bir şirketin sermayesine bedel. Aidat artışıyla ilgili mevcut Kat Mülkiyeti Kanunu'nda oy çokluğu yeterliydi artık nitelikli çoğunlukla karar alınacak. Bu da önemli bir ayrıntı.

"Site yöneticilerinin sicillerine bakılacak"

Cihan, yeni düzenlemeye göre, site yönetimine gelecek kişilerin sicillerine de bakılacağına vurgu yaparak, belli suçlardan hüküm almamış kişilerin site yönetiminde yer alabileceğini, bunun da sitelerde zorla yönetimi ele geçiren bir takım illegal grupların önünü keseceğini söyledi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)