Kapalıçarşı'daki büyük restorasyon 2 ay içinde başlıyor
AA

2015 yılında yaklaşık 91 milyon kişinin ziyaret ettiği, içerisinde binlerce dükkan, onlarca hanın bulunduğu Kapalıçarşı, tarih boyunca birçok restorasyon geçirdi.

Kapalıçarşı'daki büyük restorasyon 2 ay içinde başlıyor

YÖNETİM RESTORASYON YETKİSİNİ ELİNDE BULUNDURUYOR

Fatih Belediyesi altı yıllık süreçten sonra, tüm çarşıyı kapsayan restorasyon çalışmasını Anıtlar Kurulu'ndan geçirmeyi başardı. 555 yıllık Kapalıçarşı tarihinde ilk defa seçilen çarşı yönetimi büyük restorasyonu hayata geçirecek yetkileri elinde bulunduruyor.

Kapalıçarşı'daki büyük restorasyon 2 ay içinde başlıyor

PROJELER HAZIRLANDI

Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kökler, konuyla ilgili olarak, "Şimdi burada Fatih Belediyesi'nin takdire şayan bir çalışması olmuş, bütün projeleri hazırlanmış, bütün projeler onaylanmış, Kapalıçarşı'nın restorasyonu için tüm projeler hazır, yol haritası elimizde bu sebeple Belediye Başkanı Mustafa Demir'e teşekkür ediyorum. Bir yapılanma içerisindeyiz, tahmin ediyorum 2 ay içerisinde çalışmalar burada başlar, her şey hazır, ne yapacağımızı biliyoruz. Teknik heyetin planlamasına göre öncelikle altyapıdan ya da çatıdan başlayacak çalışmalar. Burası bir cami ya da türbe gibi değil, yaşayan bir müze burası, içerisinde ticaret yapılıyor. Burada hem ticaret devam edecek, hem çarşı yenilenecek. İnşallah kimseyi mağdur etmeden, bir takım çözümler üreterek bu işi yapacağız."

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)