Kentsel dönüşümde müteahhit seçerken dikkat edilmeli

e

Kahramanmaraş'ta kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandığını ve artan genç nüfusla birlikte gayrimenkule talebin arttığını belirten Turyap Gayrimenkul Danışmanı Hilmi Kibarkaya, kentte ihtiyaç duyulan gayrimenkul danışmanlık hizmetini verdiklerini söyledi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI YOĞUNLAŞTI

Gayrimenkulde yurt genelinde faaliyet gösteren Turyap, Kahramanmaraş’ta da yaklaşık bir yıldır bulunuyor. Kentte kurumsal gayrimenkul danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Turyap Gayrimenkul Danışmanı Hilmi Kibarkaya, “ Gay-berli, Malik Ejder, Oruç reis, Barbaros ve Yusuflar mahallesinde kentsel dönüşüm çalışmaları hızlı bir şekilde başladı ve çalışmalar devam ediyor. İlde 2013’te 9 bin 839, geçen yıl ise 10 bin 637 gayrimenkulün el değiştirdiği düşünüldüğünde, belediye öncülüğünde yapılan kentsel dönüşüm projeleri de gayrimenkul piyasasına kayda değer hareketlilik kazandıracak” diye konuştu.

MÜTEAHHİT FİRMA SEÇİMİNDE DİKKATLİ OLUNMALI

Kahramanmaraş’ta son dönemlerde kentsel dönüşüm çalışmalarının arttığını tekrarlayan Kibarkaya, “Kentsel dönüşüm çerçevesinde, yıkım kararı alınan binalara devlet kira yardımı yapıyor. Bina yıkım kararının kesinleşmesi sonucunda, yıkımı bina sakinleri yapabiliyor veya müteahhit firma ile anlaşabiliyor. Bina sahiplerinin yıkım sürecine başlamadan önce yıkım sonrası yeniden inşa edilecek binanın imar hakkı ile ilgili doğru bilgiye sahip olması gerekir. Müteahhit firma seçiminde dikkatli olunmalı. Deneyimli, güvenilir bir firma ile anlaşılmalı” uyarısında bulundu.

KENTLEŞME HER GÜN ARTIYOR

Gayrimenkul sektörünün ekonominin amiral gemilerinden biri olduğunu ifade eden Hilmi Kibarkaya, sektörün bu konumunu önümüzdeki dönemde de koruyacağını öngördü. Kibarkaya, “Sektördeki büyüme hız kesmeden devam edecek. Bölgede genç nüfus oranı yükseliyor. Satın alma gücündeki artış sonucu daha nitelikli yapılarda yaşama eğilimi de artıyor.” dedi.