Kepez'de 30 yıllık imar sorunu çözüldü
İHA

altınova

Kepez Belediyesi, Altınova’nın 30 yıla yakın süren imar problemini çözdü. İş merkezlerinin bulunduğu 281 hektarlık alanın imar uygulaması da tamamlandı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, "Hani derler ya, çobanın gönlü olursa tekeden süt çıkarırmış. Biz gönüllü çobanlardık. Altınova’da tekeden süt çıkarmayı başardık" dedi.

Kepez'de 30 yıllık imar sorunu çözüldü

İMAR TAPUSU SEVİNCİ

İmar planlamasının kesinleşmesinin ardından bölgenin 3 etap halinde yapılması planlanan 18. madde uygulamasının da tamamlanmakta olduğunu belirten Başkan Hakan Tütüncü, Serik Caddesi'nin kuzeyindeki iş merkezlerinin olduğu 281 hektarlık alanın imar uygulaması çalışmasının sonuçlandığını müjdeledi. Kepez Tapu Müdürlüğü'nün, uygulamayı tescil ettiğini vurgulayan Tütüncü, iş merkezleri ile depolama alanlarının, yıllardır bekledikleri imar tapularını almaya başladıklarını söyledi.

PLAZALAR YÜKSELECEK

6 yıl süren zorlu sürecin sonunda ortaya çıkan planın neredeyse tam bir uzlaşma sağladığını belirten Başkan Tütüncü, "Burası 30 senedir çözülememişti. Bu bölgedeki iş merkezleri ve plazaların hepsi gecekondu hükmünde idi. Ama Antalya'nın ticari merkezlerinden birisiydi. Şimdi planı tamamladık, çok da zor oldu. 6 yıldır 3 kez mahkeme kararı ile iptal edildi. 4'üncü planı yapıp bitirdik. Artık burada dört dörtlük iş merkezleri, plazalar yükselecek" dedi.

'TİCARETE TARIMA VE DÜZGÜN ŞEHİRLEŞMEYE CAN VERECEK'

Altınova imar planının, bölgenin sadece yüzde 20'lik kısmını kapsadığını vurgulayan Başkan Tütüncü, "Bölgenin yüzde 80'i tarım alanıdır ve planlama dışında kalmıştır. Plan, zaten yıllar önce yapılaşma yapılmış alanları kapsamaktadır. Bu planlama 3 şeye, ticarete, organize tarıma ve düzgün şehirleşmeye can verecek. Entegre tesislere ihtiyaç var. Altınova kesme çiçeğin merkezi. Ama çiçek kesilip doğrudan ihracata gitmiyor. Belli işlemlerden geçiyor, paketleniyor. Dolayısıyla bunun için de mekanlar lazım. Şimdiye kadar bunlar arka taraftaki kaçak yerlerde yapılıyordu. Artık planlı ve doğru düzgün alanlarda yapılacak" diye konuştu.

50 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Planın yaklaşık 100 bin kişiyi ilgilendiren bir konu olduğunu açıklayan başkan Tütüncü, "Bölgede 50-60 bin kişi yaşıyor ama yeni istihdam alanları meydana gelecek. Yaklaşık 50 bin kişinin istihdamına katkı verecek. 50 bin kadar hemşerimizin de daha nezih bir şehirde yaşamasını sağlayacak" dedi.

NİTELİKLİ HİZMET

Şimdiye kadar bölgeye nitelikli belediyecilik hizmeti götüremediklereni ibelirten Başkan Tütüncü, "Yıllar önce insanlar 'Kırcami'nin sorunu çözülür belki ama Altınova'nın sorunu çözülmez' diyordu. Kimse inanmıyordu. Bu kadar çok kişinin olduğu, kişilerin birbiri ile çıkar çatışması içinde bulunduğu ve karşılıklı beklentilerinin yüksek olduğu bir yerde herkesin gönlünü alarak bir imar planı yapmak Kepez Belediyesi idaresinin çok ciddi bir başarısıdır" dedi.