Euro
10.3981
-0.34%
Dolar
8.864
-0.02%
Altın
500.83
0.36%
Borsa
1.385
0%
Bitcoin
389.930
3.04%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C

  Kıble Dağı Camisi'nin inşaatı tamamlandı

  Rize'de, bin 130 rakımda yer alan, konumu ve manzarasıyla dikkat çeken Kıble Dağı Camisi'nin inşaatı tamamlandı.
  • AA
  • 05.08.2015 - 12:27
  Kıble Dağı Camisi'nin inşaatı tamamlandı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın baba ocağı Rize'nin Güneysu ilçesindeki bin 130 rakımlı Kıble Dağı'nın zirvesine inşa edilen ve manzarasıyla ziyaretçilerini hayran bırakan Kıble Dağı Camisi'nin yapımı tamamlandı.

  Kıble Dağı Camisi nin inşaatı tamamlandı #1

  1.5 YILDA TAMAMLANDI

  Güneysu ilçesinde, kıble yönünde olması ve ilçenin birçok yerinden görülebilmesi nedeniyle Kıble Dağı ismiyle anılan bin 130 rakımlı dağın zirvesine inşa edilen caminin yapımı yaklaşık 1.5 yıllık çalışmanın ardından sona erdi.

  Kıble Dağı Camisi nin inşaatı tamamlandı #2

  YÜRÜYÜŞ PARKURU, DİNLENME ALANI, MESİRE YERİ

  Söz konusu proje çerçevesinde camiye giden yolun yapımı tamamlandıktan sonra etrafında yürüyüş parkuru, dinlenme alanı, konukların çay içebileceği park alanı ve mesire yerleri inşa edilerek, güzel vakit geçirmek isteyen vatandaşların hizmetine sunuldu.

  Kıble Dağı Camisi nin inşaatı tamamlandı #3

  İLK OLARAK 1800'LÜ YILLARDA İNŞA ETTİRİLMİŞTİ

  Güneysu Kaymakamı İhsan Selim Baydaş, yaptığı açıklamada, caminin ilk olarak 1800'lü yıllarda Moşula Mehmet Efendi ve Kuş Ahmed Efendi tarafından inşa ettirildiğini anlatarak, 1960 yılında ahşap camide yangın çıkması nedeniyle Yusuf Yılmaz Hocaefendi tarafından yapının yeniden taştan yapıldığını söyledi.

  Kıble Dağı Camisi nin inşaatı tamamlandı #4

  RESTOREYİ ERDOĞAN İSTEDİ

  Yapının uzun yıllar bir dua ve ibadet merkezi olarak kullanıldığını belirten Baydaş, bölgeye gelen insanların yaya olarak ulaştıkları camide konaklama imkanı da bulduğunu ifade etti. Baydaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2010 yılında başbakan olarak görev yaptığı dönemde bölgede incelemelerde bulunduğunu ifade ederek, Erdoğan'ın caminin günümüz şartlarına cevap verememesinden dolayı restore edilmesini istediğini dile getirdi.

  Kıble Dağı Camisi nin inşaatı tamamlandı #5

  KUŞKONMAZ CAMİSİ'NİN BİREBİR ÖRNEĞİ

  Bölgeye ulaşımın sağlanması için yolun yapılmasının ardından, cami inşaatının hayırsever işadamlarının katkılarıyla 2013 yılında yapılmaya başlandığını belirten Baydaş, "Mekana uygun bir cami için yoğun çalışma yapıldı. Mimarisi üstün özelliklerde bir cami inşa edildi. İstanbul Üsküdar'da inşa edilen Kuşkonmaz Camisi'nin (Şemsi Ahmet Paşa) birebir örneğidir. Osmanlı camisinin modern özelliklerde uygulanmasıdır. Çok ehil eller tarafından yapıldı. Birinci sınıf malzemeler seçilerek kullanıldı" diye konuştu.

  Kıble Dağı Camisi nin inşaatı tamamlandı #6

  İLGİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

  Baydaş, caminin dağın tepe noktasında olması nedeniyle bir çok yerden görülebildiğini anlatarak, "Ortaya çıkan gerçek bir şaheser. Çok ilgi ve dikkat çekeceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde çok önemli bir merkez olacağını düşünüyoruz. Her geçen gün artan bir ilgi var. Caminin açılmasının ardından ilginin artacağını tahmin ediyoruz" ifadelerini kullandı.

  Kıble Dağı Camisi nin inşaatı tamamlandı #7

  MASRAFLARI HAYIRSEVERLER KARŞILADI

  Caminin masraflarının tamamının hayırseverler tarafından karşılandığını ve kamu kaynağı kullanılmadığını kaydeden Baydaş, açılışının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk Rize ziyaretinde gerçekleşebileceğini kaydetti.

  Kıble Dağı Camisi nin inşaatı tamamlandı #8

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir