Konut satışlarındaki düşüş uzun sürmeyecek

konut

Sektör temsilcileri, ocak ayında 2015'in aynı dönemine kıyasla yüzde 1,9'luk azalmanın görüldüğü konut satışlarında düşüşün kısa süreceğini, yılın ikinci çeyreğiyle ev satışlarının atağa geçeceğini öngörüyor. TÜİK'in açıkladığı verilere göre, Türkiye genelinde konut satışları 2016 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 1,9 gerileyerek 84 bin 556'ya düştü. Sektörün önde gelen temsilcileri verileri değerlendirerek, satışlardaki azalışa rağmen yıl genelinden umutlu olduklarını belirtti.

"SURİYE KONUSU YATIRIMCIYI DURDURDU"

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, 2015 yılının konut sektörü açısından rekorlarla kapatıldığını hatırlatarak, 2016'da artış beklediklerini daha önce söylediklerini anımsattı. Alım gücü bulunduğunu fakat alıcının harekete geçmesi için ekonominin yanı sıra diğer göstergelerin de iyi olması gerektiğini vurgulayan Demir, Suriye sıkıntısının hallolması ve faizlerin düşmesi gerektiğini dile getirdi. Demir, "Ben ümidimi koruyorum. Önümüzdeki günlerde çok da olumsuzluk beklemiyorum. Yılın ikinci çeyreğiyle faizlerin düşmeye başlayacağına, Suriye'deki olumsuzlukların azalacağına inanıyorum. En olumsuz dönemde bile sadece yüzde 1,9'luk azalma yaşandıysa 2016 bizim için iyi bir yıl olacaktır. Konut satışları, 2016'nın ikinci çeyreğiyle atağa geçecektir" ifadelerini kullandı.

"DÜŞÜŞ KISA VADELİ OLACAK"

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Suriye'deki savaşın ve ülke içindeki bazı olayların ekonomiyi negatif etkilediğini, bunun da normal olduğunu belirten Tavukçuoğlu, ancak geçen yıl bütün olumsuzluklara rağmen ülke ekonomisinin güzel bir büyüme rakamı yakaladığını vurguladı. Tavukçuoğlu, satış rakamlarının çok az düştüğünü anımsatarak, "Ancak bu düşüş kısa vadeli olacak. Önümüzdeki dönemde konut satışları daha da artacak. Yabancılara satışın artması bunun bir göstergesidir" dedi.

"MÜTEAHHİTLER FİYATLARI DÜŞÜRMELİ"

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, şu anda piyasada bir canlılık görülmediğini, uzun zamandan bu yana tapu işlemi yapamayan emlakçılar olduğunu anlattı. Aşa, hükümetin siyasi ortamı iyi anlatması gerektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı: "Piyasanın açılması için müteahhitler fiyatları düşürmeli ve lüks konseptten vazgeçmeli. Sosyal alıcı kitlesine yönelik ev üretmeli. Bunları Beşiktaş, Kadıköy gibi merkezi lokasyonlar için söylemiyorum. Vatandaşın yaşayabileceği konseptlerin ön plana çıkması gerekiyor. Tamam lüks yapabilirsin ama sosyal konut da üret. Bir havuz koyarak fiyatı ikiye, üçe katlamanın manası yok. O havuzu zaten kimse kullanmıyor. Bir de onun için aidat ödüyorsunuz. Arsa fiyatları çok yüksek ama bunun sebebi; lüks konseptli ev üreterek 3+1 daireyi 2 milyon avroya satanlardır. Böyle bir piyasa, böyle bir alıcı yok. Zaten büyük projelerde arsa payı azalıyor."