Euro
15.25
-0.14%
Dolar
13.4668
-0.04%
Altın
795.06
0.19%
Borsa
2011
0.15%
Bitcoin
485.000
-0.70%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C

  Konya Selçuklu'da Kelebekler Vadisi

  Kelebekler Vadisi, Konya'nın en büyük parkı olacak..
  • 15.10.2012 - 13:01
  Konya Selçuklu'da Kelebekler Vadisi

  Konya Selçuklu da Kelebekler Vadisi #1

  Konya'nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Kelebekler Vadisi'nin temeli Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı törenle atıldı. Davutoğlu, "Her şehre Kelebekler Vadisi yakışır, ama en çok da Konya 'ya yakışır" dedi

  Sille Parsana Mahallesi'ndeki temel atma törenine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakcı, İlhan Yerlikaya, Cem Zorlu, Hüseyin Üzülmez, Kerim Özkul, Mustafa Baloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, protokol mensupları, belediye başkanları, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

  Konya Selçuklu da Kelebekler Vadisi #2

  Törende konuşan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya 'nın insanlığın ilk yerleşik hayata geçtiği dönemden itibaren önemli bir yerleşim alanı olduğunu belirterek, "Konya sonrasında bize de ismini veren Selçuklu medeniyetine başkentlik yapmış, günümüzde de sanayisiyle, turizmiyle Türkiye'nin en önemli marka şehirlerinden biri. Selçuklu Belediyesi olarak bu topraklarda hizmet etmekten gurur duyuyoruz. İnsanımızın ihtiyacı olduğu her alanda hizmet üretmeye çalışıyoruz. Göreve başladığımız ilk anda yapmış olduğumuz ankette tüm mahallelerimizin sorunlarını tespit ettik ve ona göre çözüm üretiyoruz. Kısa sürede şehrimizekazandırdığımız spor salonları, suni çim sahalar, yüzme havuzları ve mahallelerin eksiği olan birçok işler yapıyoruz. Ama bununla birlikte şehrimizin marka değerini yükseltmek ve ön plana çıkması için çalışma yürütüyoruz. Bunların önemlilerinden birisi Sille. 5 bin yıllık bir medeniyete sahip Sille'de tarihe vefa olarak birçok restorasyon çalışması yürütüyoruz. Yapılan çalışmalarla birlikte Sille Konya'nın en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelecek. Yine Sille Barajı'nın Selçuklu Belediyesi'ne devredilmesi ile birlikte 2 milyon metrekarelik bir alanda Sille Barajı çevresi ile birlikte Konya'nın en önemli rekreasyon alanlarından birisi olacak."

  MALİYETİ 65 MİLYON TL

  Konya'nın önemli projelerinden biri olan Selçuklu Kongre Merkezi'nin ihalesinin tamamlanmak üzere olduğunu anlatan Altay, şunları söyledi: "Yaklaşık 65 milyon TL'ye malolacak projemiz Konya'ya değer katacak. Anadolu'nun en büyük kongre merkezi olacak. Yaptığımız ankette gördük ki Selçuklu'nun en büyük problemi yeşil alanlar, büyük parklardı. Bunun için çok sayıda parkın yapımı tamamlandı ve devam edenler var. Yine bu bölgeye yakın olarak eski taş ocaklarında Yenikent Parkı ismi ile başladığımız ama bugünlerde Selçuklu Kanyon diye bahsettiğimiz 122 dönümlük alanda parkımızı 17 Aralık'a yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu projelerin toplamı 650-700 bin metrekare, Selçuklu'ya yeni yeşil alan ve park olarak döndü."

  TÜRKİYE'DE İLK

  Konya Selçuklu da Kelebekler Vadisi #3

  Bugün önemli projelerden birinin temelini attıklarını ifade eden Başkan Altay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kelebekler Vadisi projemiz 385 bin metrekarelik alanda, Konya'nın en büyük parkı olacak. Parkımız 54 futbol sahası, 856 basketbol sahası büyüklüğünde. Selçuklu'nun yerleşim alanının hemen yanında insanlarımızın vakit geçirebilecekleri bir park oluşturuyoruz. Ama bu park aslında daha büyük bir alana şamil, çünkü hemen aşağımızdaki Büyükşehir Belediyesi Hobi Bahçeleri, çarşamba günü temeli atılacak olan stadyum, Selçuklu Belediyesi Spor Salonu, yüzme havuzu ile birlikte 1 milyon metrekareyi aşmış büyük bir kompleks inşa ediliyor. Kelebekler Vadisi Parkı'nda neler olacak; Selçuklu'nun ve Konya'nın en önemli markalarından biri olacak Aşkın Kanatları Müzesi. Aşkın Kanatları Müzesi'nde Avrupa'nın en büyük kelebek uçuş alanını inşa ediyoruz. 4 bin metrekarelik kapalı alanda 2 bin metrekare açık kelebek uçuş alanı mevcut ve yaklaşık ayda 10 bin kelebek uçurmayı hesap ediyoruz. Böylece insanlarımız oluşturduğumuz botanik bahçesinin içerisinde gezerken uçuşan kelebekleri görebilecekler, fotoğraf çektirebilecekler, onları besleyebilecekler. Ama kelebeklerin tüm evresini gösteren Kelebek Müzesi, kelebek üretim alanı, kelebekler ve doğayla ilgili bilgi sunacağımız interaktif müzeler ve sinema salonlarının olduğu büyük bir kompleks inşa ediyoruz. Tüm bunların toplam bedeli 30 milyonluk bir yatırım ve parkımız gelecek sene mayıs ayında Selçuklu'ya hizmet vermeye başlayacak. Aşkın Kanatları Müzesi de eylül ayı gibi Selçuklu'nun ve Türkiye'nin hizmetine sunulmuş olacak. Projemiz önemli. Çünkü ilk defa Türkiye'de kelebeklerle ilgili bir iş yapılıyor. Projemizin şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum."

  Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'a şehre kazandırdığı güzel eserler nedeniyle teşekkür ederek, "Kelebekler Vadisi ve Kongre Merkezi Selçuklu Belediyemizin, Selçuklu Belediye Başkanımızın ve çalışma arkadaşlarının geleceğe bırakacağı önemli eserler olacak" şeklinde konuştu. Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise, bugünün yükselen değerinin rekabetçilik olduğunu belirterek, "Ülkeler, bölgeler, şehirler rekabet ediyor. Artık farklı kriterlerle şehirler rekabetçiliklerine renk katıyorlar" dedi.

  DAVUTOĞLU: "KELEBEKLER VADİSİ EN ÇOK KONYA'YA YAKIŞIR"

  Konya Selçuklu da Kelebekler Vadisi #4

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, bütün başlangıçların güzel olduğunu ifade ederek, "Kemale eren işler ise daha güzeldir. Bazıları daha farklıdır. Kelebekler Vadisi projesini başlatırken büyük mutluluk duydum. Şehir ancak bir doğa bilinci, varoluş bilinciyle anlatılır. Kendi varoluşunu anlamayanlar, hayatına, devlete, medeniyete anlam katamazlar. Doğa bilinci açısından bana sorulsaydı, doğa bilincini en güzel yansıtan varlık diye sorulsaydı kelebek derdim" şeklinde konuştu.

  Malezya'ya 1991'de gittiğinde kelebek parkını gezdiğini ve çok etkilendiğini anlatan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kelebek doğaya en uyumlu varlık olarak renk katar. Baktıkça bakmak istersiniz kelebeklere. Bu eserleri bırakan belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Hiçbir kelebek birbirine benzemez. Kelebek bizi tefekküre çağırır. Konya'ya kelebek yakışır. Konya'yı anlayan, kainatı, insanlığın çeşitliliğini, hayatını anlar. Her şehre kelebekler vadisi yakışır ama en çok da Konya'ya yakışır. Çok teşekkür ediyorum bunu düşündüğünüz için. En kısa zamanda Konya'nın tarihi yönüyle öne çıkacağı projelerin çıkması lazım."

  Konya'nın yeşillikler içinde bir şehir olması gerektiğini anlatan Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "385 bin metrekare alanı buna ayırdıkları için belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Konya bir sanayi şehri olacak, gelişen bir şehir olacak. Etrafımızda sağlam bir doğal atmosfer olmazsa yaşayamayız. Bu bilinçle davrandıkları için belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Artık şehirlerin hayat kalitesi, aynı zamanda o şehre kimlik kazandıran bina ve doğal çevreyle ölçülüyor. İnşallah Hz. Mevlana'yı her ziyaret eden, Kelebekler Vadisi'ni de ziyaret etmek üzere buraya gelecek. Eko turizm de bu anlamda bu projenin maddi yansımasıdır. Ama esas olan manevi yönüdür ki bunu unutmamız lazım. İnşallah kısa zamanda burada bu güzel eserlerin yükseldiğini göreceğiz. Kelebekler Vadisi'nin hayırlı olmasını diliyorum."

  Konuşmaların ardından Kelebekler Vadisi'nin temeli, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve törene katılan protokol mensupları tarafından birlikte atıldı.


  Görüş Bildir