Kredili konut satışlarında artış bekleniyor
REUTERS

Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (Konutder) Sektörel Beklenti Anketi'nin ikinci çeyrek sonuçları açıklandı.

Anket sonuçlarına göre, önümüzdeki 6 ay içinde kredi faizlerinde herhangi bir artış yaşanmaması, buna bağlı olarak da kredili konut satışlarında yükseliş beklenirken, birinci el satışlarda yaşanan düşüşün de yavaşlaması öngörülüyor.

"Konut fiyatları aynı kalacak"

Konut satışlarındaki durgunluğa paralel olarak konut üretiminin yatay seyretmesi, fiyatların ise aynı kalması beklenirken, kiralardaki artışın ise süreceği tahmin ediliyor.

Ayrıca konut üreticileri, önümüzdeki aylar için konut sektöründe daha olumlu bir hava öngörüyor.

"Kredi faiz oranları 6 ayda artmayacak"

Markalı konut üreticisi firmaların tepe yöneticilerinin beklentilerine yer verilen ankete göre, Konutder üyelerin tamamı kredi faiz oranlarının gelecek 6 ayda artmayacağını öngörüyor.

Buna göre üyelerin üçte biri faizlerin gerilemesini, üçte ikisi ise aynı kalmasını bekliyor.

"Kredili konut satışları artacak"

Kredi faizlerinin artmayacağı beklentisine paralel olarak kredili konut satışlarının ise artması öngörülüyor.

İlk 6 aylık konut verileri

verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları ocak-mayıs döneminde yüzde 3,4 azalışla 465,761 olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde ipotekli konut satışlarının oranı ise yüzde 58,7 düşüşle 44,602 oldu.

Fiyatlarda artış bekleyenlerin oranı azaldı

Ankete göre, Konutder üyelerinin yarısı konut fiyatlarının aynı kalacağını öngörürken; fiyatların artacağını düşününlerin sayısında da önceki ankete göre düşüş gözleniyor.

Buna göre, fiyatların artacağını düşünen üye sayısı yüzde 63,6’dan yüzde 36,4’e inerken, fiyatların ineceği yönde görüş verenlerin oranı yüzde 13,6’da kaldı.

Maliyet artış beklentisi düştü

Önceki dönemlerde üyelerin tamamı konut maliyetlerinin artacağı konusunda hemfikirken, bu dönem maliyet artış beklentisi de azalmış görünüyor. Üyelerin yüzde 22,7’si gelecek 6 ayda konut maliyetlerindeki artışın duracağı ve aynı kalacağı görüşünde.

Yüzde 77,3’ü ise geçen dönemlerde olduğu üzere maliyet artışının devam edeceğini öngörüyor. Üyelerin dörtte üçü işçilik ve malzeme maliyetlerinin artacağını beklerken, maliyetlerin artmasa da aynı kalacağını bekleyen üye sayısı son dönemde yükselmiş görünüyor.