Kumkapı Balıkçılar Çarşısı yıkıldı

xv

1988 yılından bu yana Kumkapı'da faaliyet gösteren Balıkçılar Çarşısı tarih oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ekipler, dün sabah saatlerinde yıkım işlemlerine başladı. Burada bulunan 33 işyeri, iş makineleriyle tamamen yıkıldı.

Avrasya Tüp Geçidi Projesi kapsamında yıkılan Kumkapı Balıkçılar Çarşısı, geçici olarak Samatya'ya taşındı. Yıkılmasına olumlu bakıyoruz.

AVRASYA TÜP GEÇİDİ PROJESİ KAPSAMINDA

Kumkapı Balıkçılar Çarşısı Dernek Başkanı Harun Yıldız, projenin olumlu olduğunu belirterek, "Burası 1988 yılında merhum Turgut Özal zamanında yapıldı ve şimdiye kadar da tarihi yarımadada hizmet verdi. Avrasya Tüp Geçidi Projesi nedeniyle buranın artık kamu yararına bırakılması gerektiği bizlere söylendi. Bu yönde de destek verdik. Çünkü İstanbul trafiği nedeniyle burada zaten uzun süredir zorluk çekiyorduk" dedi.

Kumkapı Balıkçılar Çarşısı'ndaki restoran sahibi olan Engin Yıldız ise ''Yaklaşık 25 yıldır buradaydım. Böyle bir proje olduğu için yıkılması gerekiyordu. Bizim için de geçici bir yer yaptılar. Bu proje için feda olsun" diye konuştu.