Euro
15.3472
0.08%
Dolar
13.4460
0.06%
Altın
785.8880
-0.03%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
573.866
-0.77%
5ºC
İstanbul
Bulutlu 5 C
  Londra'da evsizlere cumba barınaklar yapıldı

  Londra'da evsizlere cumba barınaklar yapıldı

  Londra’da mimar James Furzer’ın evsizler için tasarladığı cumba evler projesi ödül getirdi.
  • 13.08.2015 - 12:55

  26 yaşındaki genç mimar James Furzer evsiz insanlara soğukta, yağmurda, çamurda sığınabilecekleri geçici yerler sağlayan bir tasarıma imza attı. Mimar James Furzer’ın Londra’daki evsizleri düşünerek tasarladığı kontraplaktan yapılma “uyku evleri” binaların dış cephesine, baş hizasına gelecek bir yükseklikte, çelik iskeletlerle asılıyor ve aşağı sarkan merdivenleriyle inilip çıkılıyor.

  Londra da evsizlere cumba barınaklar yapıldı #1

  Evlerin içinde birer yatak, 2 katlanabilir raf ve küçük pencereler bulunuyor. Proje, evsizler için kökten bir çözüm üretmese de, en azından evsiz insanlara soğukta, yağmurda, çamurda sığınabilecekleri, geceyi geçirebilecekleri kuru, sıcak, güvenli bir mekan sunmayı umuyor.

  Londra da evsizlere cumba barınaklar yapıldı #2

  Projenin tek hedefi evsizleri hava koşullarından korumak da değil; toplum tarafından üstten bakılıp hor görülen evsizler bu baskıdan bunaldıklarında da eklenti cumbaları kullanıp, kendileriyle kalabilecekler. Furzer, evsizliğin herkesin başına gelebilecek bir durum olduğunu ve evini kaybeden bir bireyin saygınlığını kaybetmemesi gerektiğini düşünüyor ve cumbaları bu standartları gözeterek tasarlamış.

  Londra da evsizlere cumba barınaklar yapıldı #3

  Furzer, bu projesiyle Fakro “Space For New Visions” (Yeni Vizyonlar Yaratan Mekan) tasarım yarışmasında ödül sahibi olmuş. Furzer verdiği bir röportajda projesinden şöyle bahsediyor: “Bunun evsizlik problemini çözmeyeceğini veya evsiz insanların yaşam tarzlarını değiştirmeyeceğini biliyorum. Londra’da evsizliğin yol açtığı çok daha büyük sorunlar var. Ancak bu evler onlara en azından bir gece olsun güzel bir uyku çekebilecekleri, birkaç saatliğine de olsa kaçabilecekleri bir alan sağlayacak.”


  Görüş Bildir