Malta ve Portekiz'den konut alana vatandaşlık veriliyor

Avrupa Birliği ülkeleri ekonomilerini geliştirmek için yabancı yatırımcılara cazip imkanlar sunmaya devam ediyor.

Malta veya Portekiz vatandaşı olmak sadece ABD ve Kanada gibi ülkelere vizesiz seyahatin önünü açmıyor, aynı zamanda Avrupa Birliği vatandaşı da olunduğu için İngiltere dâhil bütün Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşım hakkı sunuyor.

Malta ve Portekiz'den konut alana vatandaşlık veriliyor

700 YATIRIMCI KOTASI DOLUYOR

Garth Coates Göçmenlik Hukuku Firması Yöneticisi Tamer Ulay, "Avrupa Birliği komisyonu, yabancı yatırımcılara vatandaşlık fırsatı sunabilmesi için Malta hükümetine gerekli izinleri verdi. Ancak bu olanak sadece 2500 yatırımcıya sağlanacak ve şimdiye kadar 1800’ü bu hakkı kazandı. Geriye kalan yaklaşık 700 yatırımcı için kotanın önümüzdeki bir kaç ay içinde dolacağı tahmin ediliyor. Malta Hükümeti, ülkede ortalama bir milyon sterlin yatırım veya devlete bir miktar bağış yapanlara bir yıl içinde hızlandırılmış Malta vatandaşlığı öneriyor."

Ulay sözlerine şu şekilde devam etti, "Malta Vatandaşlığı, hiç bir kısıtlama ve vize uygulaması olmaksızın tüm Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşım, yaşama, barınma, eğitim alma, iş kurma gibi imkânları getiriyor ve aralarında ABD ve Kanada’nın da olduğu 180’in üstünde ülkeye vizesiz seyahat olanağı sağlıyor. Malta, sadece yatırımcının kendisine değil aynı zamanda tüm aile bireylerine, 25 yaşın altındaki çocuklarına ve 55 yaşın üstündeki ebeveynlerine de vatandaşlık veriyor. Malta, yabancı yatırımcılara çifte vergilendirmeyi önleme garantisi de veriyor."

Malta ve Portekiz'den konut alana vatandaşlık veriliyor

PORTEKİZ'DEN 5 YIL SÜREYLE SCHENGEN VİZESİ

Portekiz hükümeti, ülkede en az 300 bin Euro’luk konut alanlara, 5 yıl süreyle Schengen Vizesi veriyor ve Portekiz’de çalışma hakkı sağlıyor. Bu fırsattan yararlanmak için, Portekiz’e yerleşmek gerekmiyor. Satın alınan konut, istenirse kiraya verilebiliyor. Konut alanlara çifte vergilendirme yapılmayacağı garantisi de veriliyor. Satın aldığı konutu en az 6 yıl süreyle elinde tutanlara, bu süre sonunda Portekiz vatandaşlığı fırsatı da sunuluyor.

Tamer Ulay, Portekiz vatandaşlığının, aynen Malta vatandaşlığında olduğu gibi Avrupa Birliği vatandaşlığı anlamına da geldiğini, bir başka ifadeyle Portekiz vatandaşı olanların, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde diledikleri gibi serbest dolaşım, yaşama, barınma, eğitim ve hatta devlet yardımlarından yararlanma hakkına sahip olduklarını söyledi.