Mudanya sahil projesi tekrar ihale ediliyor

W

Mudanya sahil projesi için iki firma ihaleye katılmış, ancak uzun süredir yaşanan hukuki anlaşmazlıklar nedeniyle firmalar, işi gerçekleştiremeyecekleri kanaatine vardılar. Bu nedenle ihale süreci yeniden başlatıldı.

İHALE YENİDEN GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Mudanya İskelesi-Mütareke Binası Arası Kentsel Tasarım ve Rekreasyon İnşaatı yapım işini 2 Nisan 2014 tarihinde ihaleye çıkaran Büyükşehir, değerlendirilen 13 geçerli teklif arasından 10 Ekim 2014 tarihinde Ahmet Yörük ile 13 milyon 643 bin 162 liraya sözleşme imzalamış, Kamu İhale Kurumu (KİK)'na yapılan itirazlar sonucu iş, ihaleye katılan bir başka firma olan Hidrolik İnşaat'a verilmesi kararlaştırılmış ve 20 Şubat 2015 tarihinde sözleşme yapılmıştı. 15 milyon 302 bin 420 liraya yapılan yeni sözleşmeye göre müteahhit firmanın işi 26 Şubat 2016 tarihine kadar tamamlaması kararlaştırılmıştı.

Bu süre zarfında 16 Mayıs 2015 tarihinde atılan temel ile yol kat eden Hidrolik İnşaat, işi ilk alan firma Ahmet Yörük'ün itirazıyla mahkemeyi kaybetmişti. Müteahhit firmaların hukuki anlaşmazlık dolayısıyla durma noktasına gelen işi sonuçlandırmayan Büyükşehir Belediyesi, her iki firmanın da inşaatı gerçekleştiremeyeceği kanaatine vararak yeni bir ihale sürecini başlatma karan aldı. Kordon boyundaki şantiye alanları boşaltılmaya başlandı.