Euro
15.1345
-2.52%
Dolar
13.3283
-2.51%
Altın
759.68
-2.45%
Borsa
1.857
2.64%
Bitcoin
779.010
4.44%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Site yöneticiliği meslek haline geldi

  Binlerce insanın bir arada yaşadığı çok konutlu siteler, 'Site Yönetimi' sektörünü ortaya çıkardı.
  • 26.02.2016 - 09:30
  Site yöneticiliği meslek haline geldi

  site

  İnşaat sektöründeki gelişmeler, site tarzı yaşam, artan güvenlik ihtiyacı yeni bir sektör doğurdu. Çok bloklu toplu yapıların ortaya çıkması ve mevzuatların da baskısıyla Türkiye'de 'Site Yönetim' sektörü ortaya çıktı.

  100 SİTE YÖNETİM ŞİRKETİ VAR

  Mevzuata göre 8 bölümden fazla bağımsız bölüme sahip, kat mülkiyetine geçmiş toplu yapılarda yani sitelerde yönetici atanması zorunlu. Önceden ağırlıkla askerler olmak üzere, emekli memurların yönetimindeki site, apartman yönetimleri profesyonel şirketlere geçiyor. Yani site ve apartmanlarda kişilerin yöneticiliğinden profesyonel şirketlerin yönetimine doğru bir değişim söz konusu ve yaklaşık 100 site yönetimi şirketinin bulunduğu tahmin ediliyor.

  SEKTÖR KATLANARAK BÜYÜYOR

  Dünya'nın haberine göre; bu yapıların yüzde 10'unun kendi nam ve hesabına iş yapan profesyonel yönetici, yönetim şirketleri tarafından yönetildiği belirtiliyor. Altın Emlak Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Lüks konut siteleri ve ticaret merkezlerinde aylık 100 milyon lira 'yönetim hizmet bedeli' cirosu olduğu hesap ediliyor. Buna personel tedariki ve özel güvenlik, danışma, temizlik, ofis, muhasebe, yardım masası personelleri, ilaçlama ve havuz, peyzaj, catering ve yemek hizmetleri gibi 'tesis yönetimi' gibi hizmetler dahil edildiğinde sektörün aylık cirosunun 2 milyar lirayı aşıyor" dedi. Sektör yetkilileri site tarzı yaşam tarzına olan ilgi sebebiyle sektörün katlanarak büyüdüğünü vurguladı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir