Dolar
8.2778
1.1362%
Euro
9.7175
0.6066%
Altın
1891.59
-0.8553%
Borsa
1126.99
-2.2244%
G. Altın
504.697
0.6031%
Bitcoin
110420.08
-1.2625%
21ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 21 C
  Soba gazı zehirlenmelerine karşı önlemler

  Soba gazı zehirlenmelerine karşı önlemler

  Soba gazı sızması neticesinde yaşanan trajedilerin yaşanmaması için olası çözümleri, Bertrams'ın Türkiye temsilcisi anlattı.
  • Özel Haber
  • 15.12.2016 - 05:15

  Dün gece Tekirdağ, Isparta, Nevşehir ve Niğde gibi çeşitli illerde meydana gelen karbonmonoksit gazı zehirlenmeleri neticesinde iki çocuk hayatını kaybetti, 173 kişi hastanede tedavi altına alındı.

  Soba gazı zehirlenmelerine karşı önlemler #1

  Gelişmiş ülkelerde çok nadir görülen soba gazı sızması neticesinde yaşanan trajedi ülkemizde malesef her kış hala canımızı yakmakta.

  TÜRKİYE'DEKİ YASAL DÜZENLEMELERDE NASIL DEĞİŞİKLİK YAPILABİLİR

  Her sene yenilenen vakalar karşısında çözüm noktasında yetersizlik gösterdiğimiz ve yetkililerinde önlem almadığı baca gazı zehirlenmelerinin son bulması adına birşeyler yapılmalı.

  Ensonhaber.com ekibi olarak, 1876’dan bu yana Avusturya'da baca sistemleri alanında öncü ve aynı zamanda yasal düzenlemelerde belirleyici konumda olan üretici şirket Bertrams Türkiye Genel Müdürü Hoşada Özkılınç’a, Türkiye'deki yasal düzenlemelerde ne tür değişikliklere gidilebileceğini sorduk:

  "TÜRKİYE'DEKİ EKİPMANLAR ÇOKTANDIR YASAK"

  "Dün gece meydana gelen zehirlenmelerden dolayı hayatını yitiren çocukların ailelerine başsağlığı ve hala tedavi görenlere acil şifalar diliyorum. İşin en üzücü tarafı çözümü mevcut olan noktalarda yaşanan ihmaller ve bilgisizlik nedeniyle insanımızın hayatını kaybetmesidir. Avrupa ülkelerinin büyük bir kısmında bugün Türkiye‘de kullanılan boru ve ekipmanlar çok önceden yasaklanmış durumdadır. Sızma yapan, birbirinden ayrılan, parçalanan ve aslında katı yakıt veya gaz sobalarına uygun olmayan baca ve soba borusu ürünlerinin ülkemizde hala kullanılıyor olması bu üzücü vakaların asıl sebebi durumunda."

  "Maalesef baca uygulaması ve kullanılacak ürünleri disipline edecek kanunlar ve belirleyici yönetmelikler ile denetimler eksik kalıyor."

  Soba gazı zehirlenmelerine karşı önlemler #2

  "HALKIMIZ İÇİN HER TÜRLÜ FEDAKARLIĞA HAZIRIZ"

  "Biz Bertrams Türkiye olarak Türkiye’ye sadece şömine, soba ve soba borusu sistemleri satmak için gelmedik. Bertrams Türkiye sosyal sorumluluk gereği kurumsal olarak ilgili sektör temsilcileri ve yerel yönetimlerle işbirliği halindeyiz. 150 yıllık tecrübesi ile Avrupa’daki baca kanunu ve mevzuatına bilirkişilk yapan ve teknik destek veren Bertrams firması olarak Türkiye pazarında da bu tarz üzücü olayların önelenmesine yönelik her türlü bilgi ve tecrübe aktarımına hazırız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri başta olmak üzere ilgili konuda mevzuat çalışmalarına destek sunmak üzere başvuru yaptık ve teknik olarak her zaman Türkiye’nin ve Türk Halkının yanında olduğumuzu beyan ettik."

  "Bertrams Türkiye olarak canlı ve dinamik Türkiye pazarına inanıyoruz. Bu pazarda kalıcı olmak adına önceliğimiz toplumumun sağlığı. Türkiye'de halkımızın bilinçlenmesi ve böylesi üzücü olayların yaşanmaması için her türlü fedakarlığa hazırız."

  "KATKI SAĞLAMAYA HAZIRIZ"

  "Bertrams firması Soba bacası dirseğini ve makinalarını dünyada üreten ilk firmadır. Bugün Avrupa'nın bir çok ülkesine ihracatımızla birlikte sektörün lideri olarak Avusturya ve Avrupa da önlem ve güvenlik mevzuatında norm belirleyici konumdayız."

  "Türkiye’de de Avrupa’da olduğu gibi insanımızın can güvenliğini ve sağlını koruyacak adımlar atılması için deneyim ve tecrübelerimizle buna katkı sağlamaya hazırız.“

  Görüş Bildir