Euro
10.3639
0.53%
Dolar
8.8261
0.73%
Altın
498.28
1.5%
Borsa
1.39
-0.85%
Bitcoin
374.196
-0.89%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  Tarihi Kastamonu evleri ahşap atıklarla yaşatılıyor

  Kastamonu'da yaşayan sanatçı, ahşap atıklar ile yaptığı yöresel Kastamonu evleri minyatürleriyle şehrin kültürünü yaşatıyor.
  • AA
  • 14.01.2016 - 09:06
  Tarihi Kastamonu evleri ahşap atıklarla yaşatılıyor

  Tarihi Kastamonu evleri ahşap atıklarla yaşatılıyor #1

  Boş vakitlerini değerlendirmek için ahşap sanatına yönelen Aydemir, Kadıyusuf köyündeki evinin balkonuna kurduğu atölyede atık tahta parçalarını işliyor. Aydemir'in ahşap atıkları kullanarak yöresel dokunun izlerini yansıtan ev minyatürleri, meraklılarının ilgisini çekiyor.

  TARİHİ EVLERİ YERİNDE İNCELİYOR

  Aydemir, yaptığı açıklamada, Kastamonu'daki birçok binada geçmişi anımsatan bir yapılaşma olmasının kendisini mutlu ettiğini söyledi.

  Tarihi evleri yerinde inceleyip atölyesinde minyatürünü yaptığını dile getiren Aydemir, şöyle devam etti: "Marangoz ve mobilyacıların atık olarak boşa çıkardığı ahşap parçalarını çivi kullanmadan, birleştirme ve yapıştırma tekniğini kullanarak işliyorum. Kastamonu, ahşap, maneviyat ve tarih kokan bir şehir. Sanatla ilgilenen biri olarak ulaşabildiğim her eserin bir minyatürünü yapmayı hedefliyorum."

  MİNYATÜRLER 100-500 LİRADAN ALICI BULUYOR

  Aydemir, 2 yıl önce hobi olarak başladığı bu sanatın ekmek kapısı da olduğuna işaret ederek yaptığı minyatürlerin 100-500 liradan alıcı bulduğunu aktardı.

  El becerisi olan herkesin yeteneğini kullanmasını tavsiye eden Aydemir, şu değerlendirmeyi yaptı: "İlk etapta Abana'nın ve köylerinin mimarisini yansıtan modeller yaptım. Biraz zorlandım ancak kısa sürede sanatımı ilerlettim. Pratik kazandıktan sonra da diğer ilçeleri gezip yeni modeller belirledim ve onların minyatürlerini ürettim. Kastamonu'nun mimari zenginliğini herkesin bilmesini istiyorum. Her zaman yaptığım eserlerle değil memleketimin güzellikleriyle övündüm. Ahşabı seviyorum ve herkesin sevmesini arzuluyorum."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir