Türk müteahhitlere 230 milyar dolarlık fırsat
AA

müteahhit

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Güney Amerika seyahati birçok sektör için yeni yatırımların habercisi oldu. Türkiye ekonomisinin yurt dışında göğsünü kabartan sektörlerden müteahhitler de gözünü şimdiden bu pazara dikti. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Libya, Irak ve Rusya pazarlarlarının bir süre daha randımanlı olmayacağını belirterek, “Alternatifler için çalışıyoruz başka ülkeleri de dolaşıyoruz ama Güney Amerika'da şu andaki tespitlerimize göre iyi yatırım imkanları gözüküyor” ifadesini kullandı.

ALTERNATİF PAZAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şili-Peru-Ekvador'a resmi ziyaretleri vesilesiyle düzenlenen Özel Sektör Heyeti'nde yer alan Yenigün, söz konusu Latin Amerika gezisini normalin dışında bir gezi olarak nitelendirerek, “Birinci sebebi ülkemize çok uzak olması. Ancak geldiğimiz zaman duyuyorduk ama somut öğrendik ki hem Şili'de hem Peru'da büyük yatırımlar var. Hem altyapı yatırımları var hem de diğer yatırımlar var. Sektör olarak ayrıca zaten bizim ezberimiz bozuldu daha önce alışkanlık haline gelen Libya, Irak ve Rusya pazarlarımız vardı. O pazarlar artık bir süre daha randımanlı olmayacak” diye konuştu.

PERU'DA 30 MİLYAR DOLARLIK POTANSİYEL

Dünyaya açılıp her tarafa iş için gittiklerini anlatan Yenigün, şunları söyledi: “Burada hastaneden tutun konutlara, otoyollara, tünellere, barajlara varıncaya kadar yatırım imkanı var. Mesela Şili Müteahhitler Birliği Başkanı'yla sohbet ettim. Bana dedi ki 10 yılda 200 milyar dolar yatırım yapacağız. Yine Peru için de 30 milyar dolar civarında yatırım duyuyoruz. Bunlarla ilgileneceğiz. Fiziki mesafenin dışında başka bir engelimiz gözükmüyor şu anda.”

RUSYA KRİZİ YENİ PAZARLAR KAZANDIRACAK

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Körfez Ülkeleri Temsilcisi Mustafa Göksu, Rusya ile yaşanan krizin Türkiye'ye yeni pazarlar kazandıracağını belirterek, “Çünkü özellikle Ortadoğu'daki ve Kuzey Afrika'daki insanların Türkiye ile farklı bir gönül bağı var. Bu gönül bağı olan insanların biz yollarını kolaylaştırıp, buraya gelmelerini hızlandıracağız” dedi. Göksu, Körfez, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden Türkiye'ye gelen yatırımları devlet adına organize ettiklerini söyledi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)