Euro
10.1387
-0.22%
Dolar
8.6474
-0.2%
Altın
494.64
0.62%
Borsa
1.386
-0.43%
Bitcoin
369.917
-3.69%
21ºC
İstanbul
Çok bulutlu 21 C

  Türk yatırımcının gözü Güney Afrika'da

  Sağlıktan giyime, otomotivden yapı sektörüne kadar farklı alanlardaki Türk firmaları Güney Afrika'yı kara kıtaya açılan kapı olarak görüyor.
  • AA
  • 19.09.2015 - 09:07
  Türk yatırımcının gözü Güney Afrika'da

  Türk yatırımcının gözü Güney Afrika da #1

  Güney Afrika'nin Johannesburg kentinde düzenlenen "BAUMA Conexpo Africa 2015" Fuarına 23 firma ile katılan Türkiyeli iş adamları bu ülkedeki iş ve yatırım imkanlarını değerlendiriyor. Şirket temsilcileri, ülkenin önde gelen yapı sektörü temsilcileriyle Maslow Otel'de karşılıklı iş görüşmeleri için bir araya geldi.

  'GÜNEY AFRİKA'YA İHRACAT ÇOK AZ'

  İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz, Güney Afrika'yı kıtanın kapısı olarak gördüklerini söyledi. Güney Afrika'nın hem sosyal hem de ekonomik yönden hızla gelişmekte olduğuna dikkati çeken Mertöz, adım atmakta geç kaldıklarını dile getirdi. Birliğin Güney Afrika'ya ihracatının çok az olduğunu, 220 milyon dolar seviyesinde seyrettiğini söyleyen Mertöz, Türk girişimcisinin azmi ve mücadelesiyle dünya devleriyle mücadale edebilecek kapasitede olduklarını belirtti.

  'YAPI VE İNŞAAT SEKTÖRÜNDE UMUTLUYUZ'

  Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Genel Sekreteri Faruk Aksoy, Güney Afrika'da çok verimli görüşmeler yaptıklarını, ileriye dönük olarak yapı ve inşaat sektöründe umutlu olduklarını ifade etti. Ülkeyi bir merkez olarak gördüklerini belirten Aksoy, BAUMA Conexpo Afrika Fuarını çok önemsediklerini, inşaat sektörünün her alanında ürünlerini sergileme fırsatı bulduklarını söyledi. Aksoy, "Türk firmaları olarak kaliteli ve dayanıklı ürünler pazarlıyoruz. Güney Afrika'da yatırımcıları desteklemek için bir temsilcilik açmayı düşünüyoruz. Aksoy ayrıca fuar kapsamında Nijerya, Kenya ve Mozambik temsilcileriyle görüştük, çok umutluyuz" ifadelerini kullandı.

  'GÜNEY AFRİKA'YA İLGİMİZ ARTARAK SÜRÜYOR'

  Pretoria Ticaret Başmüşaviri Hakan Kalabalık ise Türkiye'nin 2003 yılından bu yana Afrika Stratejisini yürüttüğünü ifade ederek gelinen noktada Sahraaltı Afrika ülkelerine ihracatın 4 milyar, ithalatın 2,5 milyar dolara ulaştığını söyledi. "Güney Afrika'ya ilgimiz artarak sürüyor, bunun nedeni de yatırımcılara ve tüccarlara sunduğu uygun imkanlardır" diyen Kalabalık, Güney Afrika'nın kıtaya açılan kapı olduğunu, Türk firmaları için yeni fırsatlar sunduğunu sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir