Euro
9.5254
0.01%
Dolar
8.0056
0%
Altın
464.37
-0.18%
Borsa
1.321
0%
11ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 11 C

  Türkiye'nin en büyük camisi Gaziantep'e yapılıyor

  Gaziantep Şahinbey Belediyesi Türkiye'nin en büyük camisinin temelini atmaya hazırlanıyor.
  • 05.12.2012 - 15:44
  Türkiye'nin en büyük camisi Gaziantep'e yapılıyor

  Türkiye nin en büyük camisi Gaziantep e yapılıyor #1

  Ankara Kocatepe Camii, İstanbul Sultanahmet Camii ve Adana'daki Merkez Sabancı Camii'den de daha büyük tasarlanan cami, 65 metreye 73 metre bir alan üzerine inşaa edilecek. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tazmazoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kahramanmaraş'ta Abdülhamithan Camii'ni gezerken kendisine Gaziantep'e büyük bir cami yapılması talimatı verdiğini ifade ederek, Gaziantepli bir iş adamından cami için maddi destek sözü aldıklarını da açıkladı. Caminin temel atma töreni önümüzdeki cumartesi günü Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in katılımıyla gerçekleştirilecek.

  TALİMATI BAŞBAKAN ERDOĞAN VERDİ

  Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Kahramanmaraş'da Abdülhamithan Camii'ni gezerken aralarında bir diyalog geçtiğini ifade ederek, "Orada Sayın Başbakanımız Gaziantep'e büyük bir cami yapılması talimatını verdi. Bizde bunun üzerinde çalıştık. Akkent Mahallemizde 100 bin metrekare parkımızın içinde bizim cami alanımız vardı. İş adamımızın birisine 'Bölgede böyle bir cami yaptırmayı düşünüyoruz' dedik. O da destek vereceğini söyledi. Şimdi camimizin temelini atacağız. Camimizin büyüklüğü 65 metreye 73 metre. Yani bu büyüklükte Türkiye'de cami yok. Kocatepe Camii, Sultanahmet Cami ve Adana'daki Merkez Sabancı Camii'nden de büyük olacak." diye konuştu.

  CUMARTESİ GÜNÜ TEMELİ ATILACAK

  Caminin varakları ve avlusu ile 10 bin metrekare alanı olacağını kaydeden Tahmazoğlu şöyle konuştu:, "Gaziantepimizde böyle bir camiye ihtiyaç vardı. İnşallah cumartesi günü buranın saat 12.00'de temelini atacağız. En kısa sürede tamamlanması için biz de Şahinbey belediyesi olarak elimizden gelen desteği vereceğiz. Böylelikle Gaziantep'e de Türkiye'nin en büyük camisini kazandırmak inşallah nasip olacak. Ben şimdi den camimizin Gaziantepimize hayırlı olmasını diliyorum." diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir