Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.404
-0.69%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C
  Türkiye’nin ilk planlı kent meydanı geliyor

  Türkiye’nin ilk planlı kent meydanı geliyor

  Tüm ayrıntıları planlanarak inşa edilen Türkiye’nin ilk planlı kent meydanı, Başakşehir’de hayata geçiyor.
  • 23.02.2015 - 14:14

  mntyh

  65 bin metrekarelik alanıyla Taksim Meydanı’nın yaklaşık 2 katı büyüklüğe sahip olan Türkiye’nin ilk planlı kent meydanı, pek çok ilki bir arada barındırıyor.

  Türkiye’nin ilk planlı kent meydanı olarak lanse edilen Başakşehir Kent Meydanı’nın detayları düzenlenen basın toplantısıyla Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum tarafından açıklandı.

  Kent Meydanı tasarımına bölgenin master planını yapmak suretiyle başladıklarını belirten Murat Kurum, “Türkiye’de ilk defa resmi kurum alanlarının bir arada bulunduğu Başakşehir Kent Meydanı, 65 bin metrekarelik alanında ziyaretçilerinin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir sosyal merkez olarak inşa ediliyor. Türkiye’nin en kalabalık meydanlarından biri olan Taksim Meydanı’nın yaklaşık iki katı büyüklüğünde inşa edilen kent meydanı, 372 bin metrekarelik rekreasyon alanı içerisinde inşa edilecek. Hyde park benzeri bir şehir parkının da hemen yanı başında yer alıyor. Parkın yanı sıra, 5.000 kişinin aynı anda ibadet edebileceği Osmanlı Selatin camilerinin mimarisine sadık kalınarak yapılacak Merkez Camii de kent meydanında alıyor” şeklinde konuştu.

  GÜNDE 200 BİN KİŞİYE HİZMET VERECEK ŞEKİLDE PLANLANDI

  Kurum, “Bir milyon nüfuslu yeni şehrin çekirdeği olarak kabul edilen Kayaşehir Uydu Kenti’ni de kapsayan Başakşehir ilçesinde inşa edilen kent meydanı, 200 bin kişiye hizmet verecek şekilde planlandı. Başakşehir Kent Meydanı, kongre merkezleri, nikah sarayı, açık kapalı spor alanları, yürüyüş alanları, 5 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği cami, kafeler, restoranlar ve meydan ziyaretçilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak dükkan ve mağazalarla her ihtiyaca cevap verecek şekilde dizayn edildi” dedi.

  Ayrıca önümüzdeki mart ayı içerisinde yapacakları ihaleyle birlikte meydanın altına kapalı otopark da yapılacağını belirten Kurum, metro ve tramvay gibi toplu taşıma imkanlarından faydalanmak isteyen araç sahipleri, araçlarını meydan altındaki kapalı otoparka bırakmak suretiyle toplu taşıma araçlarına çok rahat şekilde ulaşabileceklerini belirtti. Kurum, “Yapımı 2017’de tamamlanacak olan Türkiye’nin ilk planlı kent meydanı ulaşım altyapısıyla da İstanbul’un ve Türkiye’nin örnek noktalarından biri olacak. 2015 yılı sonuna kadar tamamlanacak olan 3. Çevreyolu Bağlantı aksı üzerinde yer alan kent meydanı, planlı şehircilik adına çok önemli örnekleri barındırıyor” diyerek devam etti.

  EMLAK KONUT ŞEHİR PARKLARI YAPMAYA DEVAM EDECEK

  Kurum, Başakşehir Yeni Kent merkezindeki şehir parkının yanı sıra, Hoşdere bölgesinde de şehir parkı çalışmalarına devam ettiklerini, önümüzdeki dönemde Emlak Konut olarak park ve donatı alanlarında çalışmalarını artırarak devam edeceklerini dile getirdi.

  EŞİT REKABET İÇİN AÇIK ARTIRMA ŞART

  Türkiye’nin ilk planlı kent meydanında, meydana ve parka sıfır olarak inşaatı devam eden Meydan Dükkanları’nın satışını açık artırmayla yapacaklarını belirten Kurum, Emlak Konut gelir paylaşımı modeliyle Makro – Akyapı Ortak Girişimi’ne ihale edilen projede, cadde dükkan fiyatlarının KDV dahil 240 bin TL’den başlayan çok cazip muhammen bedellerle açık artırmayla sunulacağını belirtti. Dileyen herkese açık olarak yapılacak açık artırmanın fırsat eşitliği adına Emlak Konut tarafından 15 Mart’ta yapılacağını, son başvurunun ise en geç 13 Mart’ta mesai bitimine kadar yapılması gerektiğini belirtti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir