Euro
10.2709
0.01%
Dolar
8.4554
-0.55%
Altın
501.15
0.37%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
405.957
-1.88%
21ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 21 C

  Via GYO halka açılıyor

  Via Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), hisselerinin yüzde 25’ini halka açıyor.
  • 04.05.2016 - 08:34
  Via GYO halka açılıyor

  Bünyesinde Viaport Asia, Viaport Marina, Viaport Venezia ve Vialand bulunan Via Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) AŞ, halka açılıyor. Via GYO'nun gelecek dönem hedefleri, halka arz süreci ve portföy yapısıyla ilgili düzenlenen basın toplantısı Via GYO AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar ile Finans Yatırım Menkul Değerler AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Güneri'nin katılımıyla gerçekleşti.

  Via GYO halka açılıyor #1

  Coşkun Bayraktar, toplantıda yaptığı konuşmada, Via GYO'nun geliştirdiği iş modelleri ve uyguladığı stratejilerle, bünyesindeki tüm projelerde düşük kaynak gereksinimi ile sözleşmeye dayalı, sürdürülebilir ve yüksek gelir akışı üretmeyi başardığını belirterek, "2008 yılında 30 milyon lira sermaye ile çıktığımız bu yolda, 2015 yılı sonu itibariyle 3,3 milyar lira aktif büyüklüğe, 3,2 milyar lira portföy büyüklüğüne ve 290 bin metrekarenin üzerinde brüt kiralanabilir alan büyüklüğüne ulaşmış bulunuyoruz" dedi.

  Finans Yatırım Menkul Değerler AŞ Genel Müdürü Özgür Güneri ise Via GYO'nun halka arzı için son aşamaya geldiklerini belirterek, "23 aracı kurumun konsorsiyum üyesi olarak görev alacağı Via GYO AŞ'nin halka arzında, Finans Yatırım Menkul Değerler AŞ olarak konsorsiyum lideri sıfatıyla görev almaktan gurur duyuyoruz" dedi.

  ‘YÜZDE 100 GERİ ALIM GARANTİSİ OLACAK’

  300 milyon liranın üzerindeki halka arz büyüklüğüyle son iki yılın en büyük halka arzı olan Via GYO AŞ'nin halka arzının ardından, şirketin sadece ziyaretçilerine değil aynı zamanda yatırımcılarına da değer katacağına inandıklarını aktaran Güneri, talep toplama tarihleri 5-6 Mayıs 2016 olan Via GYO'nun halka arzında "günlük alım emri taahhüdü" ve "yüzde 100 geri alım garantisi" gibi halka arz teşviklerinin de uygulanacağını kaydetti.

  Via GYO halka açılıyor #2

  "DALGALI PİYASA KOŞULLARININ ETKİSİ SINIRLI OLACAK"

  Dünyada paranın olduğunu ve gidecek yer aradığının altını çizen Güneri, "O anlamda bakıldığında eğer doğru fiyatlayabiliyorsanız ve iş modeliniz ile geçmiş performansınız güven veriyorsa biz bunun karşılık bulacağını görüyoruz" ifadelerini kullandı. Dalgalı piyasa koşullarının etkisinin sınırlı olacağını düşündüklerini bildiren Güneri, şunları da kaydetti: "Yurt dışındaki büyük fonlar yatırım yapmak için güzel projeleri ve varlıkları yakın inceleme altında tutuyorlar. Ancak onların önemli beklentilerinden bir tanesi halka arz sonrasında hem büyüklüğün, hem halka açıklık oranının, hem halka açıklığın karşılık geldiği büyüklüğün belirgin ölçeklerde olması gibi çeşitli talepleri var. Geçmişte görüştüğümüz yabancı kurumların yüzde 25 değil de çok daha fazla bir oranda halka açıklık talepleri olmuştu. Burada şirket yönetiminin de bir değerlendirmesi oldu. Bu kadar yüksek iskontolarla, bu kadar yüksek oranda bir halka açılmaya sıcak bakmadıkları için, bu da yabancı yatırımcı açısından likidite anlamında çeşitli soru işaretleri uyandırabileceği için böyle bir yöntemi tercih etmedik."

  Via GYO halka açılıyor #3

  HALKA ARZ FİYATI 13,60 LİRA

  Via GYO'nun 5-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek talep toplama sürecinde halka arz fiyatı 13,60 lira olarak belirlendi. Halka arz edilecek payların 22 milyon 500 liralık nominal tutarı, şirketin mevcut sermayesinin yüzde 25'ini oluşturuyor. Portföy büyüklüğü 2015 yılı sonu itibariyle 3,2 milyar liraya, aktif büyüklüğü ise 3,3 milyar liraya ulaşan Via GYO'nun gayrimenkul portföyünü; toplam 1,1 milyon metrekare alan üzerine inşa edilmiş 4 proje ve bu projelerde yer alan 697 ticari ünitedeki 290 bin metrekareden fazla brüt kiralanabilir alan oluşturuyor.

  Via GYO halka açılıyor #4

  HALKA ARZIN DETAYLARI

  Via GYO halka arzında, halka arz edenler, halka arz edilen payların borsada işlem görmeye başladığı gün dahil olmak üzere 15 iş günü süreyle her bir işlem gününün açılış seansında, halka arz fiyatından 225 bin adet günlük alım emri girecek. Günlük Alım Emri Taahhüdü kapsamında kullanılacak toplam kaynak, halka arzdan elde edilen toplam gelirin en fazla yüzde 15'ine denk geliyor. Via GYO ve ortaklar tarafından 180 gün boyunca pay satmama ve bedelli sermaye artımı yapmama taahhüdünün geçerli olacağı halka arzda ortaklar, 1 yıl boyunca halka arz fiyatının altında pay da satmayacak. Halka arz sonucu Via GYO payı alan tüm yatırımcılar, halka arzdan satın aldıkları payların tamamını veya bir kısmını Via GYO paylarının borsada işlem görmeye başlamasından itibaren 90 gün süreyle aralıksız bir şekilde hesaplarında tutmaları durumunda, 90 gün içerisinde hesaplarında gün sonunda bulunan en düşük şirket pay miktarının 14,00 lira fiyatından halka arz edenlere geri satma hakkına sahip olacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir