Yaşam standartları gayrimenkul yatırımlarına yansıyor

konut

Günlük yaşam koşullarının zorlaşması, kendimize ayırdığımız zamanın azalması ve ev dışı tüketimin artması, tüketiciyi konut seçiminde farklı beklentiler içerisine sokuyor. Özellikle büyükşehirlerde yaşayanların en büyük sorunlarından bir tanesini trafikte harcanan zaman oluşturuyor. Bu noktada akılcı çözümler sunan lüks konut projelerine olan ilgi artıyor. Değişen tüketici alışkanlıkları yeni yapılan konutları sadece barınma değil, hayata dair tüm ihtiyaçların karşılanabileceği karma projeler şeklinde hayata geçiriliyor.

HAYATI KOLAYLAŞTIRIYOR

Sabah'ın haberine göre; son dönemde geliştirilen karma projelerde konut fonksiyonlarının yanı sıra AVM, ofis ve otel fonksiyonları da yer alıyor. Aynı ortamda ofis, rezidans ve otel gibi fonksiyonların bulunmasının proje sakinlerinin hayatlarını kolaylaştırdığı gibi, farklı fonksiyonların birbirlerinin sinerjilerini de artırıyor. Karma projelerde ofis, AVM ve rezidans ile birlikte otel ünitesinin de yer alması projeye renk katıp AVM'nin satış ve kira grafiklerinin hareketlenmesini sağlıyor. Bu sebeple çoğu karma projede, özellikle şehir merkezlerinde yer alan projelerde AVM ve otel yatırımları büyük bir role sahip.

FARK YARATAN KAZANIYOR

Gayrimenkulun en yoğun yatırım yapılan alanlarından biri olan AVM yatırımlarının da artık bir hikayesinin, diğerlerinden fark yaratacak bir özelliğinin olması gerekiyor. Günümüzde tema konseptinde, mağaza karması belirli fonksiyonlara ağırlık verilerek oluşturuluyor. Bu kapsamda eğlence, çocuk, aile veya gençlere yönelik temalar da ön plana çıkmaya başladı. Üstü açık, sokak görünümlü ve yeşil çevreci AVM'ler konut geliştiricilerin yeni trendlerinin başında geliyor. Türkiye'de de sigara yasağının uygulanması ile birlikte, özellikle açık alanlar daha çok tercih ediliyor. Geçmişte AVM'lerin ortalama büyüklükleri 20-35 bin metrekare iken, son yıllarda 50-100 bin metrekare kapalı alana sahip AVM'ler yapılıyor. Küçük alanlı AVM'lerin yoğun nüfuslu kent merkezlerinde olmadıkları sürece zorlanacakları düşünülüyor.