Yıldız Dağı kış turizminin cazibe merkezi olacak

sdf

Bu kış mekanik tesisleriyle kayakçıları ağırlamaya başlayan Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi'nin kış turizmi açısından "cazibe merkezi" olması için çalışma yürütülüyor.

İLGİ GÖRÜYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve İl Özel İdaresi'nin katkılarıyla yapılan, kent merkezine 58 kilometre uzaklıktaki Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi, kayakseverlerce yoğun ilgi görüyor.

Kayak ve kızak pistlerinin yanı sıra 2 telesiyej, yürüyen bant ve t-bar gibi mekanik tesisler bulunan Yıldız Dağı'nda vatandaşlar hoşça vakit geçiriyor. Bu sezon bir günübirlik tesisin hizmet verdiği kayak merkezinde, 5 günübirlik tesis, konaklama alanları, resmi kurum binaları, park ve spor alanları, sağlık tesisi, yönetim merkezi, helikopter pisti ve diğer sosyal donatıların gelecek sezona yetiştirilmesi planlanıyor.

Sivas Valisi Alim Barut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi'nde bu sezon pistler ve telesiyej ile günübirlik tesisin hizmete açıldığını hatırlattı.

TURİZM YOLU HALİNE GETİRİLECEK

Merkeze yapılacak otelin bu inşaat sezonunda tamamlanmasının beklendiğini belirten Barut, merkezin yolunun iyileştirilmesi için çalışmaların devam ettiğini, Sıcak Çermik ve Yıldız Dağı bağlantı yolunun turizm yolu haline getirileceğini bildirdi.

Kayak merkezine vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Barut, şunları kaydetti: "Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi'nin bölgenin cazibe merkezi olması için uğraşıyoruz. Burası Sivas ve Tokat'ın büyük bir değeri haline gelecek. Çünkü Yıldız Dağı'nı biraz geçtiğiniz zaman Tokat il sınırı başlıyor. Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi'nde Tokatlıları da gördüm ve onların Tokat ile Yıldız Dağı arasındaki ulaşımın planlara alınması ve iyileştirilmesi yönünde talepleri oldu. Merkezimize umduğumuzdan fazla talep oluyor, diğer tesisler devreye girdikten sonra çok daha güzel olacak."

Vali Alim Barut, merkezin altyapısının Türkiye'deki diğer kayak merkezlerinin altyapısıyla aynı pozisyonda olduğunu, çalışmalar kapsamında kentte yapımı devam eden Çocuk Oyun Kütüphanesi'ne ise kayak simülasyon merkezi kurulacağını da sözlerine ekledi.