Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

113 yaşındaki ABD'li yazardan uzun yaşamanın sırrı

1901 doğumlu ABD'li yazar Bernando LaPallo, uzun yaşamın sırrını açıkladı. ABD’de bir araştırmada, alkol ve sigara kullanmalarına rağmen 100’üncü yaşı görenlerin sırrı “genetik” denildi. “Çevre etkili” diyenler ise “gen” tezine karşı çıkıyor...

1/34

Dünyanın en uzun yaşayan insanları arasında yer alan ABD'li yazar Bernando LaPallo, uzun yaşamın sırlarını paylaştı.

2/34

"Az Yaşlan/Çok Yaşa" isimli kitabın yazarı LaPallo, 1901 Brezilya doğumlu. Ailesiyle birlikte henüz 5 yaşındayken ABD'ye yerleşen LaPallo, yıllardır takip ettiği beslenme düzeni sayesinde 113 yaşında olmasına rağmen yeni emekli olmuş bir yetişkinin görünümüne sahip.

3/34

Ülkenin çeşitli bölgelerini gezerek sağlıklı yaşam konusunda seminerler veren LaPallo'nun beslenme düzeninde önem verdiği 5 gıda, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmenin yolunu arayanlara büyük ipuçları sağlıyor. LaPallo'nun öğretisine göre, insan neyle beslenirse odur.

4/34

Daha çok organik sebze ve meyve ağırlıklı beslenen, bol su içen ve düzenli olarak yürüyüş yapan LaPallo, zihnini genç tutmak için de sürekli kitap okuyor ve bulmaca, dama gibi zihin egzersizlerine önem veriyor. Ayrıca olağan dışı bir durum olmadığı sürece en geç 21:30'da yatıp, sabah 3:30 ila 4 arasında uyanıyor.

5/34

LaPallo'nun sırrı ise en sevdiği gıdalarda saklı. En sevdiği 5 gıdayı zeytinyağı, sarımsak, tarçın, bal ve çikolata olarak sıralayan yazar, insanlara duş sonrası nemlendirici yerine ciltlerine zeytinyağı sürmelerini tavsiye ediyor. 113 yaşındaki sağlıklı yaşam uzmanına göre bu, cildi kırışıklıklardan koruyor.

6/34

LaPallo ayrıca, karaciğerin ve bağırsakların temiz tutulmasının sağlıklı bir yaşam sürdürmekte önemli yeri olduğunu söylüyor. Büyük annesinin 107, annesinin 105, babasının ise 99 yaşına kadar yaşadığını belirten yazar, anne tarafından akrabalarında da 89 yaşından daha erken yaşta vefat eden kimsenin olmadığını söylüyor.

7/34

Ancak LaPallo'nun torunu Ekayani Erika Chamberlin, dedesinden gelen mirasın genlerden çok beslenme düzeni olduğunu ifade ederek, sağlıklı yaşam için bundan daha önemli bir şeyin olmadığını belirtiyor.

8/34

Türkiye’deki 100 yaşına ulaşmış kişiler üzerine araştırmalar yapan Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan da “Türkiye’de en uzun ömürlüler Nazilli’de yaşıyor.

9/34

Amerika’daki ünlü Türk doktoru Mehmet Öz, ABD’nin saygın haber dergisi Time’ın son sayısına 100 yaşına kadar yaşamanın sırlarını açıklamıştı. İşte Öz'ün tavsiyeleri:

10/34

Tüm araştırmalar uzun yaşamın en büyük sırrının fiziksel aktivitede saklı olduğunu gösteriyor. Düzenli egzersiz kemiklerinizi ve kalbinizi güçlendirir.

11/34

400 metreyi 5 dakikada yürüyemiyorsanız 3 yıl içinde ölüm şansınız bu mesafeyi hızla kat edenlere göre yüzde 30 daha yüksek demektir. Haftada 3 kez 30 dakikalık egzersizler yapmak ideal. 65-75 yaşındayken bile egzersiz yapmaya devam eden kişilerin yapmayanlara oranla zihin kapasitelerinin geliştiği, hafızalarının keskin olduğu gözlemlendi. Bu da Alzheimer gibi hastalıkların uzak tutulması anlamına geliyor.

12/34

Kemik sağlığı için özellikle de güneş ışığının az olduğu bölgelerde yaşıyorsanız bu hapları günlük almak kemiklerinizi koruyacaktır.

13/34

Uykunun büyüme hormonunun üretimini artırdığı bilimsel olarak kanıtlandı. Düzenli olarak 7 saat ve üzeri uyku uyumayan kişilerin uzun yaşam şansı düşük. Melatonin hormonunun sağlanması için yatağa yatmadan 15 dakika önce ışıkları söndürebilirsiniz.

14/34

Tufts Üniversitesi tarafından yapılan CALERIE araştırması sayesinde bilim dünyası artık günlük ortalama kalori tüketimini yüzde 25 azaltan kişilerin daha sağlıklı oldukları, kalp hastalıkları, diyabet ve kansere yakalanma risklerinin düştüğü kanıtlandı. Obez bir kişinin 100 yaşına kadar yaşaması mümkün değil.

15/34

Aile hayatınız, iş hayatınız ve çevrenizdeki arkadaşlarınızla ilişkileriniz güzel olmadığı sürece uzun yaşama şansınız çok sınırlı. Hayatta kendinize mutlaka amaçlar belirleyin ve onları gerçekleştirmek için uğraşın. Hayatı sevin...

16/34

İşte Sağlıklı yaşamanın sırrı: Bol bol balık ve deniz ürünü tüketmek

17/34

Tam tahıllı gıdalar yemek

18/34

Sebze, meyve ve özellikle de soyadan vazgeçmemek

19/34

İnanç ve insan ilişkilerini güçlü tutmak

20/34

Düzenli olarak ölçülü egzersiz yapmak

21/34

Her gün iki iskambil kağıdı destesi büyüklüğünde protein içeren gıda tüketmek

22/34

Yüzde 80 doyana kadar yemeye devam” kuralını uygulamak

23/34

Kanserden korunmak için bol bol zerdeçal kullanmak

24/34

Tatlı patatesi sofradan eksik etmemek

25/34

Bol bol yasemin çayı içmek

26/34

111 yaşına kadar yaşayan İngiliz Ada Mason'un torunu, annanesinin her öğünde bol bol ekmek yediğini söyledi. Mineral açısından zengin olan ekmek, uzun yaşamın nedeni olmasa da yardımcısı olmuş olabilir

27/34

Her sabah bir İskoç geleneği olan yulaf lapasını yiyen 111 yaşındaki Annie Knight, uzun yaşamasını bu alışkanlığına bağlıyor. Dr. Weichselbaum göre ise yulaf lifli yapısıyla sağlığına çok yararlı.

28/34

114 yaşına kadar yaşayan Yukichi Chuganji fazla sebze yememesine rağmen uzun ömrünü her gün yediği haşlanmış tavuğa bağlıyor. Dr. Weichselbaum'a göre pilavın içinde vitaminler, minareller ve nişasta bulunuyor. Ama pilavla sebze de yemek gerekiyor.

29/34

115 yaşına kadar yaşayan Danimarkalı Hendrikje van Andel-Schipper'a göre uzun yaşamasının sırrı her gün yediği ringa balığı ve içtiği bir bardak portakal suyu. Balık Omega 3 yağı bakımından çok zengin ve özellikle kalp ve damar hastalıklarını önleyici bir yapıya sahip. Portakal suyu ise vitamin C ve antioksidan bakımından zengin.

30/34

120 yaşındaki Arap asıllı İngiliz Mariam Amash, uzun ömürlü olmasını bolca sebze yemesine bağlıyor. Dr. Weichselbaum'un, günlük beslenme listemize çeşitli vitamin ve minareller içeren sebzeleri de dahil etmemiz şart. Sebzeler, kalp krizini önlüyor ve kansere karşı koruma sağlıyor.

31/34

114 yaşına kadar yaşayan Japonyalı Mitoyo Kawate düzenli olarak geleneksel vanilyalı kek (şeker, su, tereyağ ve vanilyadan yapılan) yediğini açıklamıştı. Dr. Weichselbaum'a göre Kawate'nin uzun yaşamasına asıl sebep kek değil fakat düzenli olarak ancak kararında şeker tüketmesi.

32/34

PEYNİR 130 yaşına kadar yaşayan Kazak Sakhan Dosova'nın sırrı ise tatlıdan uzak durması ve bunun yerine bolca süzme peynir yemesi olarak ifade ediliyor. Dr. Weichselbaum süzme peynirin diğer peynirlere nazaran daha az yağlı olduğunu ve kalsiyum açısından da zengin bir besin olduğunu söylüyor.

33/34

SÜT 116 yaşına kadar yaşayan Ekvadorlu Maria Esther uzun yaşamasının sebebinin içtiği keçi sütü olduğunu söylüyor. Uzmanlara göre, süt kemiklerin içerdiği kalsiyum ile kemiklerin zedelenmesini ve güçsüzlenmesini önlüyor. Böylece, yaş geçse bile, insan daha dinamik ve sağlıklı bir yaşam sürebiliyor..

34/34