Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

151. Tunç Filo yılbaşında da nöbetteydi

Suriye uçakları hava sahamızı tehdit ettiğinde havalandılar, Rus uçakları ‘radar’a girince önleme uçuşu yaptılar. Hava sahamızı 24 saat kesintisiz koruyan F-16 pilotları yılbaşı gecesi de görevdeydi.

1/11

GENELKURMAY Başkanlığı’ndan alınan özel izinle Suriye sınırı dışında Karadeniz ve Doğu Anadolu sınırlarımızı da koruyan, burada 24 saat kesintisiz nöbet tutan, onların ifadesiyle ‘alarma reaksiyon nöbeti tutan’ 5. Ana Jet Üssü‘ne girdik. Yeni yılı nöbet tutan pilotlarla karşıladık.

2/11

5. Jet Üssü’nde bulunan 2 filodan biri 151. Tunç Filosu. Görevi Suriye’den gelecek tehditleri bertaraf etmek. Diyarbakır’dan kalkan uçaklarla dönüşümlü olarak bu görevi yürütüyor. İkinci filonun adı ise Akıncılar. Akıncılar, Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nden sorumlu. Buradan gelebilecek tehditlere karşı hazır kıta bekliyor. Pilotlar, 24 saat boyunca sabah 8’den ertesi gün sabah 8’e kadar nöbet tutuyor. Pilotlar dinlenerek, kitap okuyarak nöbetlerini tutarken masada bulunan telefondan gelecek emre karşı da alarmdalar. Emir geldiği anda pilotlar, ekipmanlarını yanlarına alarak bulundukları binadan araçla çıkıp uçakların bulunduğu hangara ulaşıyor.

3/11

Nöbet tutan pilotlar için en önemli konu süre. Çünkü telefon çalıp, emir geldiğinde önlerinde yaklaşık 8 dakikalık bir süre bulunuyor. Odalarından çıkmaları, araçla hangara gitmeleri, uçakla piste çıkıp havalanmaları arasında geçen süre 8 dakika. NATO ülkelerinde bu süre 15 dakika. Türk pilotlarının elde ettiği bu süre, NATO ülkeleri arasında ‘Excellent-Mükemmel’ notunu almasına neden olmuş. F-16 havalandıktan sonra pilota koordinatlar ve görevi merkezden bildiriliyor. İşte bu noktadan itibaren F-16 havada kesintisiz 8 saat kalabiliyor. Bu hareket kabiliyeti ise havada ikmal uçakları ile sağlanıyor.

4/11

5/11

6/11

7/11

8/11

9/11

10/11