Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Gelecek 20 yıl içinde 500'den fazla hayvan yok olacak

Stanford Üniversitesi ve Mexico City Üniversiteleri tarafından yapılan araştırmaya göre, söz konusu türlerin neslinin tükenmesiyle, ekosistemlerde yıkıcı değişimler meydana gelecek.

1/9

2015'yılında dünyanın altıncı kitlesel yok oluşunun başladığını bildiren bir rapor yayınlayan araştırmacılar, çalışmanın 5 yıl ardından söz konusu yok oluşun hızlandığını belirtti. Bilim insanları tarafından "Felaket getirecek bir ekosistem çöküşünü" önlemek için küresel acil durum çağrısı yapıldı.

2/9

ABD’deki Stanford Üniversitesi’nde araştırmacı olan Paul Ehrlich, "İnsanlık diğer canlı türlerini yok ederken bindiği dalı kesip kendi geleceğini yok ettiğinin farkında değil. Nesli tükenmekte olan türlerin korunması, hükümetlere bağlı olduğundan iklim değişikliğine karşı küresel çapta bir acil durum ilan edilmelidir” açıklamasını yaptı.

3/9

Araştırmacılar, son 100 yılda 400'den fazla omurgalı türün neslinin tükendiğini ve bunun normal evrim seyrinde 10 bin yıl kadar sürecek bir kayba eşit olduğunu söyledi. Nesli tükenen türler arasında fildişi gagalı ağaçkakan ve bir yılan türü olan Round Island yuvalama boa ve altın kurbağa gibi ekositemlerde önemli rol oynayan türler de yer alıyor.

4/9

Önümüzdeki 20 yıl içinde soyu tükenecek olanlar arasında ise, Sumatran gergedanı, Clarion adası çit kuşu, Espanola Dev Kaplumbağa ve Harlequin kurbağa gibi türler bulunuyor. Ek analizler, 237 binden fazla memeli ve kuş türü popülasyonunun 1900'den beri yok olduğunu gösteriyor. 2001-2014 yıllarında ise 173 türün neslinin tükendiği ve bunun normalde beklenen yok oluş oranın 25 katı olduğuna dikkat çekildi.

5/9

Araştırmacılar, canlı topluluklarındaki bu düşüşlerin, insan nüfus artışı, yaban hayatı ticareti, habitat yıkımı, kirlilik ve iklim değişikliği gibi diğer insani baskılardan kaynaklandığını vurguladı.

6/9

Bilim insanları ayrıca, koronavirüs salgınıyla yaşanan krizin, insanlığın doğal hayata düşüncesizce davranmasının çok kötü geri tepebileceğini gösterdiğini söyledi.

7/9

Dünya tarihinde her biri, hayvan, bitki ve mikroorganizma türlerinin yüzde 70 ila 95'ini ortadan kaldıran 5 kitlesel yok oluş meydana geldiği belirtiliyor. En yakın geçmiştekinin, 66 milyon yıl önce dinozorları ortadan kaldıran kitlesel yok oluş olduğu söyleniyor.

8/9

Geçmişteki kitlesel yok oluşlara, asteorit çarpması ve büyük volkanik patlamalar gibi olayların neden olduğu biliniyor.

9/9