Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

3. Havalimanı 2018'in Şubat ayında açılacak

3. Havalimanı'nın 90 milyon yolcu kapasiteli ilk bölümün açılacağı tarih belli oldu.

1/10

Tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle hizmet verecek olan 3'ncü havalimanının iki pisti ile 90 milyon yolcu kapasiteli olan ilk bölümünün 2018 yılı Şubat ayında açılacağı bildirildi.

2/10

3'ncü havalimanının inşaatını yüklenen ve bittikten sonra da işletmesini yapacak olan İGA (İstanbul Grand Airport) CEO’su Yusuf Akçayoğlu dün inşaat sahasında havalimanı muhabirlerine yaptığı tanıtım toplantısında, yapılan işin mega değil süper mega bir iş olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

3/10

Tüm kredi anlaşmalarımızı imzaladık. Hala bu proje için yatırım yapmak amacıyla birçok kurum kapımızı çalıyor. Artık paramız cebimizde. Şimdi bize işi bitirmek kalıyor.

4/10

Daha önce ilk fazı 2018 Ekim ayında bitireceğimizi bildirmiştik. Şimdi inşaatı hızlandırdık ve bu tarihi geriye çektik ve inşallah 90 milyon yolcu kapasiteli ana yolcu terminal binasını, bir adet hava trafik kontrol kulesini, 2 adet 60 metre genişliğinde birisi 3,75 km diğeri de 4,1 km olan pistleri, hangar, kargo, catering ve yer hizmetleri gibi tüm destek tesislerini, 18 bin araçlık otoparkı olan Faz-1 A’yı 2018 yılının şubat ayında hizmete açacağız.”

5/10

76,5 milyon metrekare dev bir alana sahip olan 3. havalimanının detayları hakkında bilgi veren Yusuf Akçayoğlu bir gazetecinin çatı sistemine ilişkin sorusu üzerine, “ Uzay çatı sadece iskelelerin üzerinde olacak ama ana terminalde sahada gösterdiğim yerde normal konvansiyonel çatı olacak” dedi.

6/10

Akçayoğlu, planlanan inşaat hızı konusundaki bir soru üzerine, “ Bu tip mega projelerde normalde aylık imalat fiziksel gerçekleşme dediğimiz, tamamen yerine konmasının bitmesi oranı yüzde 3 veya 3,5’tur. Biz burada yüzde 5’leri yakalayarak gideceğiz.

7/10

Yusuf Akçayoğlu” İnşaatın şu andaki durumu nedir? Yüzde kaçı bitti?" sorusuna ise “Kaynak aktarımına bakarsak yüzde 20’lerdeyiz.

8/10

Fiziksel olarak olarak yüzde 10’dayız ama baharla birlikte yüzde 5 en az artsın diye çalışacağız. Bütün hedefimiz o. Planlamamızda da onu gösteriyor. Bir sıkıntı yaşayacağımız görünmüyor inşallah “ yanıtını verdi.

9/10

Yusuf Akçayoğlu Atatürk Havalimanı'nin ne olacağı konusundaki bir soruyu ise şöyle cevapladı: “İhalenin yapılışında bu çok açık ve net belirtilmiş bir mesele. Buranın açılmasıyla beraber burada oluşacak kazanç, ciro tamamen Atatürk Havalimanı'ndaki yapıya bakılarak yapılmış bir şey.

10/10