Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

ABD'nin X-47 B Savaş Uçağı

ABD Donanması, ilk kez Atlas Okyanusu'ndaki bir savaş gemisinden savaş uçağı büyüklüğünde, insansız uçak kaldırdı.

1/10

Savaş gemisinden kalkmak ve gemiye iniş yapmak için özel olarak tasarlanan, ABD'nin merkez üs olarak hizmet vermeleri için başka ülkelerden izin almadan dünyanın her yerinde kullanabileceği X-47B insansız uçağının, USS George H.W. Bush'dan başarılı bir şekilde kalkış yaptığı bildirildi.

2/10

Kuyruksuz uçağın, bugünkü denemede Maryland'deki Donanma Hava İstasyonu'na iniş yapmadan önce savaş gemisine birkaç kez yaklaşacağı ancak iniş yapmayacağı belirtildi.

3/10

ABD Donanması'na göre, operasyonel amaçla tasarlanmayan X-47B insansız uçağı, 12 bin metre irtifaya ve ses hızının altında yüksek süratlere ulaşabiliyo

4/10

3 bin 400 kilometrekareden fazla menzile sahip ve nereye gideceğini bilgisayar programı söylüyor.

5/10

ABD'nin insansız uçak programının meşruluğu konusunda endişeler mevcut.

6/10

İnsan Hakları İzleme Örgütü, silah taşıyan ve tamamen otonom olan insansız sistemlerin kullanımının ve geliştirilmesinin yasaklanması çağrısında bulunmuştu.

7/10

Bazı ülkeler, insansız uçaklardan yapılan saldırıların çok sayıda sivilin ölümüne yol açtığını belirtiyor.

8/10

ABD ordusunun ve CIA'in, dünyada keşif ve saldırı operasyonlarında silahlı Predator ve Reaper insansız uçaklarını kullandığı biliniyor.

9/10

Donanma da halihazırda silah taşımayan düşük maliyetli ScanEagle ve daha çok helikoptere benzeyen silahlı Fire Scout insansız uçaklarını kullanıyor.

10/10