Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Adana'nın yöresel lezzetleri

Kesme Hamur Çorbası İçinde kesme hamur, yeşil mercimek, süzme yoğurt, sarımsak ve un bulunan yöresel Adana çorbası.

1/9

Yüksük Çorbası İçinde Mantı bulunan çorba tereyağı, nohut ve kırmızı biber salçasıyla hazırlanıyor. Mantı hamurunun daha küçük şekilde açılmasıyla yapılıyor.

2/9

Sarımsaklı Köfte Bulgur ve irmiklerin getirilerek küçük parçalar halinde bölünerek yapılıyor. Yuvarlanarak küçük taneler haline getirilen bulgur ve irmik karışımı bol sarımsak, un, yumurta, salça ve baharatlarla pişirilip maydanoz, nane ve limonla tatlandırılıyor.

3/9

Yeşil Mermimekli Ispanak Başı Ispanak kökleri ve bol yeşil mercimekle yapılan yemeğin içinde zeytinyağı da bulunuyor.

4/9

Basalla Köftelik bulgur, kemikli kuzu eti nar ekşisi ve biber salçasıyla hazırlanan Adana yöresine ait etli ev yemeklerinden.

5/9

Ekşili Topalak Çorbası Yarma buğday, bulgur, sarımsak, biber salçası, et suyu ve sumak ekşisi bulunan çorba Adana’nın ilginç tatlarından.

6/9

Adana Kelle Paçası Kelle Paça’dan farklı olarak içinde bol baharat ve kırmızı biber salçasıyla beraber bol sarımsak da bulunuyor.

7/9

Kabak Çintmesi Kabakların küp şekilde doğranıp saçla ve soğanla pişirildikten sonra bol baharatla tatlandırılmasıyla yapılan yemeğin üstüne sarımsaklı yoğurt da dökülüyor.

8/9

Bici Bici Rendelenmiş buz, nişasta, çeşitli reçeller, pudra şekeri ve margarinle hazırlanan değişik bir tada sahip genelde yazları yenen Adana’nın yöresel tatlısıdır.

9/9