Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Akdeniz ve Orta Doğu'daki en eski 20 şehir

Orta Doğu ve Akdeniz coğrafyasında yer alan, geçmişe ışık tutan tarihin en eski 20 şehrini sizler için derledik. Eriha, Filistin. M.Ö 9000 yılında kurulan bu yerleşim yeri dünyanın ilk şehri olarak kabul edilir. "Parfüm" anlamına gelen Eriha, Ürdün nehri'nin yanında yer alır. Çöl ile çevrelenmiş vahada, birbirinden güzel çiçeklerin bulunduğu yeşil bir bitki örtüsü vardır. Bu vadinin ilk sahibi Kleopatra'dır.

1/20

Biblos, Lübnan. Lübnan'ın en önemli liman şehirlerinden biri olan Biblos'un tarihi 7000 yıl öncesine uzanıyor. Bir çok kavmin vatan toprağı olan Biblos, en parlak zamanını Mısır firavunları zamanında, din ve ticaret başkentiyken geçirdi. Kentin sembolü haline gelen antik kalesi ve limanı, günümüzde tarihi ve kültürel dokusunu korumaya devam ediyor.

2/20

Halep, Suriye. Anadolu'dan Mezopotamya'ya ve Akdeniz'den İran'a giden anayolların kavşak noktasına kurulan Halep'in tarihi M.Ö 4.300 yılına dayanıyor. Konumundan dolayı yüzyıllarca kervanların uğrak yeri olan Halep, sefere çıkan orduların tahribatına ve yağmalarına maruz kalmış.

3/20

Şam, Suriye. Suriye'nin en büyük şehri ve başkenti olan Şam, M.Ö 4.300 yılında kurulmuş tarihin en eski şehirlerinden biridir.

4/20

Susa, İran. Geçmişi M.Ö 4.200 yılına dayanan Susa, eskiçağda Şuşan adıyla anılmaktaydı.

5/20

Feyyum, Mısır. Kahire'nin güneybatısına kurulan Feyyum, M.Ö 4000 yılında kuruluyor. Feyyum bölgesindeki mumya mezarlarında, M.S 1,2 ve 3. yüzyıllardan kalma ilk portre ve ikon resimleri bulunmuştur. Lehin ve Havara piramitleri de şehrin yakınında bulunuyor.

6/20

Sayda, Lübnan. Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyinde, Akdeniz sahilinde yer alan Sayda, M.Ö 4000 yılında Fenikeliler tarafından kurulmuştur. Günümüzde Lübnan'ın dördüncü büyük kentidir.

7/20

Filibe, Bulgaristan. Bulgaristan'ın Sofya'dan sonra 2. büyük kenti olan Filibe, M.Ö 4000 yılında kuruldu. Filibe, ünlü Makedon kralı Büyük İstender'in babası II. Filip, tarafından kurulduğu için bu isimle anılmakta. Şehir, Roma mimarili tiyatro ve Osmanlı hamamlarıyla bir kültür merkezi.

8/20

Gaziantep, Türkiye. Türkiye'nin en eski şehri, Gaziantep'te bulunan Dülük antik kentidir. Hititlere kadar uzanan şehir, M.Ö 3.650 yılında kuruluyor. Dülük, “Antik Kent” ve “Kutsal Alan” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

9/20

Beyrut, Lübnan. Lübnan'ın başkenti Beyrut'un tarihi 5000 yıl öncesine dayanıyor. M.Ö 3,000 yılında kurulan şehirde yapılan kazılar Fenike uygarlığından, Helenistik dönemden, Roma İmparatorluğundan, Araplardan ve Osmanlılardan kalma izler ortaya çıktı.

10/20

Kudüs, Filistin. Kudüs, Ortadoğu’da bulunan Dünya’nın en eski şehirlerinden. Üç semavi din olan Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam için kutsal olan kent M.Ö 2800 yılında kuruluyor. Tarihi boyunca şehir 23 kez kuşatma altına alınıyor, 52 defa saldırıya uğruyor, 44 kere ele geçiriliyor ve 2 kere yok ediliyor.

11/20

Sur, Lübnan. Milattan önce 2750 yılında kurulan Sur şehri, Lübnan'ın Akdeniz kıyısında yer alan tarihi bir liman kenti.

12/20

Erbil, Irak. İpek Yolu’nun ana duraklarından biri olan Erbil, özellikle 12. ve 15. yüzyıllarda önemli bir ticaret merkezi. Günümüze ulaşan, yerden 26 metre yüksekte olan antik kalesi zamana meydan okuyor.

13/20

Kerkük, Irak. M.Ö 2200 yılında kurulan Kerkük'te 5000 yıllık kalenin kalıntıları halen görülebiliyor. Kent günümüzde Irak petrol endüstrisinin ana merkezi.

14/20

Belh, Afganistan. Günümüzde pamuk endüstrisinin merkezi olan Belh, M.Ö 1500 yılında kuruluyor. "Şehirlerin Annesi" olarak adlandırılan kent, M.Ö 2500 - 1900 yıllar arasında Pers ve Med imparatorluklarının yükselişiyle en şaşalı dönemini yaşıyor.

15/20

Atina, Yunanistan. Milattan önce 14. Yüzyılda yerleşik hayatın başladığı şehirde Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı anıtları bir arada bulunuyor.

16/20

Larnaka, Kıbrıs. Kent, M.Ö 14. Yüzyılda Fenikeliler tarafından “Kition” adıyla kuruluyor. 19. yüzyılda adanın en büyük ve en önemli limanı ve ticari merkeziydi. Günümüzde, palmiye ağaçlarının dizili olduğu sahil şeridiyle bilinen şehir, arkeolojik alanları ve sayısız plajıyla ziyaretçileri kendine çekiyor.

17/20

Thebai, Yunanistan. Antik çağlarda Atina’nın kuzeybatısındaki Boeotia bölgesinde kurulan bir şehir devleti. Şehir, M.Ö 1400 yılında yerleşik hayata geçiyor. Kent, Yunan mitolojisinde de önemli bir yere sahip.

18/20

Cadiz, İspanya. Endülüs bölgesinde yer alan şehirde, yerleşik hayat M.Ö 1100 yılında başlıyor. İspanyol donanmasına ev sahipliği yapan şehir Fenikeliler tarafından küçük bir ticaret merkezi olarak kuruldu. Günümüzde şehir hala farklı kültürlerin izlerini taşıyor.

19/20

Varanasi, Hindistan. Varanasi, M.Ö 1000 yılında Ganj nehrinin batı kıyısında kuruluyor. Benares de olarak bilinen Varanasi Hindular ve Budistler için önemli bir kutsal kent.

20/20