Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Anadolu'nun görülmeyi bekleyen tarihi yerleri

Anadolu'nun mutlaka görülmesi gereken yerleri...

1/7

Göbeklitepe - Şanlıurfa: Şanlıurfa'ya 15 km. uzaklıktaki Göbeklitepe, insanlık tarihi adına bilinen ne varsa yeniden gözden geçirmeye sebep olan, muhteşem bir gizem barındırıyor. Elde edilen verilere göre buradaki yapılar, günümüzden tam 12.000 yıl önce inşa edilmiş dünyanın ilk tapınaklarıdır.

2/7

İshak Paşa Sarayı - Ağrı: İshak Paşa Sarayı, Ağrı Dağı'nın yakınında, Doğubayazıt'ın 5 kilometre uzağında bulunan bey kalesidir. 1784 yılında yaptırılan saray, Osmanlı üslubunu yansıtır, imparatorluğun doğusu için Topkapı Sarayı kadar önem taşımıştır. Yüksek bir tepe üzerinde bulunan saray, muhteşem mimarisi ve manzarasıyla göz doldurmaktadır.

3/7

Olympos Beydağları Milli Parkı - Antalya: Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı olan bölge, Antik Likya Bölgesi içindedir. Doğal ve tarihi güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı bölge SİT alanı olarak korunmaktadır. Park sınırları içerisinde doğal plaj ve koylar, kuruluşu M.Ö. 2. yüzyıla dayanan antik şehirler vardır.

4/7

Assos -Çanakkale: Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde, Edremit Körfezi’nin kıyısında ve Lesbos Adası’nın (Midilli) karşısında yer alan antik kent, antik çağların önemli yerleşim merkezlerinden biridir. Kesinlik kazanmamakla birlikte bulunan kalıntılar, Tunç Çağı’nda (M.Ö.3000-1200) burada yaşayanların olduğunu göstermektedir. Dünyanın en önemli filozoflarından olan Aristotales M.Ö. 347-344.

5/7

Midas Antik Kenti (Yazılıkaya) - Eskişehir: Frig Vadisi olarak adlandırılan bölge, Eskişehir Seyitgazi ve Han İlçeleri sınırları içinde kalır. Frig Kaya Anıtları'nın en görkemlisi olan Yazılıkaya, M.Ö. 7. yüzyılda yapılmıştır. Vadi, Arkeolojik Sit alanı ve Doğal Sit Alanı olarak tescil edilerek koruma altına alınmıştır.

6/7

Hatay Müzesi - Hatay: Hatay Arkeoloji Müzesi adıyla da bilinen müzedeki mozaik eserler dünya çapında haklı bir üne sahiptir. Kronolojik olarak M.S 2. yüzyıldan M.S. 6. yüzyıla kadar uzanan dört yüz yıllık dönemde üretilen mozaiklerde, mitolojik konular, çeşitli inanç ve günlük hayat unsurlarının tasvirleri, geometrik ve bitkisel süslemeler işlenmiştir.

7/7