Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Arakan: Asya Müslümanlarının uğradığı en büyük katliam

Asya'nın ve hatta tüm dünyanın son zamanlarda gördüğü en büyük zulmün adı; Arakan.

1/29

Myanmar bölgesinde bulunan Arakan yıllardır budistlerin zulmü ile karşı karşıya. Ancak bu zamana kadar hiç böylesine fazla bir zulüm yaşamamıştı Rohingyalar.

2/29

25 Ağustos tarihinde Budist Rahiplerin köylere saldırıları ile başlayan katliamlar, Myanmar ordusunun da devreye girmesi ile tavan noktasına ulaştı.

3/29

Myanmar hükumetine bağlı askerler, sözde isyancıları bastırmak amacıyla bölgeyi abluka altına aldı. Sözde yürütülen operasyonların hedefi Bangladeş sınırındaki Arakan oldu.

4/29

Ağır silahlı askerler hem Rohingyaların üzerlerine ateş açtı, hem de köyleri yakıp yıktı.

5/29

BM'nin raporuna göre binlerce yerleşim yeri küle döndü.

6/29

İşte o köylerden biri de bu fotoğrafta.Kilometlerce uzaktan yakın pozlama ile çekilen bu karede siyah dumanların büyüklüğü yangının da ne kadar fazla alanı etki ettiğine işaret ediyor.

7/29

Yangından sonra neredeyse her şey kullanılamaz hale geldi.

8/29

Araçlar, evler, eşyalar her şey köy meydanlarında kül halde bulundu.

9/29

10/29

Arakan Müslümanları için tek çare göç etmek oldu. Ancak umuda yolculuk da o kadar kolay değil. Rohingyalar için tek kutuluş sınır komşusu Bangladeş'de bulunan mülteci kampı.

11/29

Oraya da ulaşımın iki yolu var. ya Nef Nehrini geçerek karşı kıyıya gitmek, ya da Budist rahiplerin ve askerlerin çevrelediği patikalardan geçerek tehlikeli bir yolculuk yapmak.

12/29

Nef nehrini geçmek hiç de kolay değil. Zira kıyıda bulunan derme çatma tekneler, geçiş yapmak isteyen on binlerce kişiyi kaldırabilecek güçte değil.

13/29

Zaten geçişler sırasında binlerce kişi boğularak yaşamını yitiriyor. nef nehri adeta cansız bedenler ile dolup taşıyor.

14/29

15/29

Bir diğer seçenek ise patikalardan yaya olarak sınıra ulaşmak. Burada ise en büyük tehlike budist rahiplerin ön keserek Rohingyalara türlü işkenceler yapması.

16/29

Yaya gidişin bir diğer tehlikesi de Myanmar ordusu tarafından yolları çevrelenmesi. Çeşitli noktalarda kontrol merkezleri oluşturan askerler, müslümanlara saldırılar düzenliyor.

17/29

Myanmar ordusu yeni aldığı bir karar ile Müslümanların geçiş güzergahlarına mayın yerleştirmeye başladı. Vahşice bir uygulama ile Müslümanlara kökten soykırım uygulamaya çalışan katil budistler tüm dünyanın gözü önünde bu davranışları sergiliyorlar.

18/29

Bangladeş'e ulaşan Müslümanların çilesi burada da bitmiyor. Büyük bir yokluk içinde bulunan Arakanlılar, burada da su ve temel gıda ihtiyaçlarından yoksun kalıyorlar.

19/29

Kamplarda dağıtılan erzaklar yeterli gelmiyor. Büyük bir sıkıntı içinde yaşam mücadelesi veriliyor.

20/29

İşte bunlar da Bangladeş yolunda hayatnıı kaybeden Arakanlılar. Kimileri budist zulmünün, kimileriyse Nef nehrinin sularının kurbanı oluyor.

21/29

Bu zamana kadar 120bin'i aşkın Rohingya Bangdladeş'e göç etmek zorunda kalırken, ölü sayısı binlere yaklaşıyor.

22/29

23/29

24/29

25/29

26/29

27/29

28/29