Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Ardahan'da temel kazısında Rus General'in mezarı bulundu

Ardahan’ın Karagöl Mahallesi’nde bir apartman inşaatı için temel kazısı yapılırken Rus Tümgeneral ait bir mezar bulundu...

1/20

Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman’a ait olduğu iddia edilen cesetle ilgili olarak, Rusya devreye girdi.

2/20

1877- 1878 (93 Harbi) Osmanlı-Rus Savaşı’ndan kaldığı belirtilen cenazeyle ilgili, Rusya’nın Trabzon Başkonsolosluğu’ndan yetkililer, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı arayıp bilgi aldı.

3/20

Gazete Habertürk'ten Aykut Yılmaz'ın haberine göre, tabutun gürgen ağacından yapılması ve mezar odasında bulunması nedeniyle cesedin çürümediği belirtildi.

4/20

Cesedin bulunması ve havayla temas sağlanması nedeniyle olası çürümenin önüne geçmek için bakanlığın cesedi ilaçlamak amacıyla bir heyet göndereceği öğrenildi. Bakanlığın Rus subayının kimliğini belirlemek için de bir heyet oluşturacağı kaydedildi.

5/20

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, ceset hakkında iki olasılık üzerinde duruyor. Bunlardan ilki, cesedin 93 Harbi’nde Rus Kafkas Kolordusu’nda görev yapan Tümgeneral Vasiliy Geyman’a ait olduğu yönünde.

6/20

İkinci olasılık ise cesedin 19. yüzyılda Ardahan’a en yakın Rus birliği olan 20. Ahıska Tümeni’nin generaline ait olabileceğine işaret ediyor.

7/20

Rus haber platformu Sputnik’e konuşan ve Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman’ın torunu olduğunu söyleyen Boris Akimov ise bulunan cenazenin Geyman’a (1823-1878) ait olabileceğini düşündüğünü dile getirdi.

8/20

Büyük heyecan yaşadığını anlatan Akimov, “Dedem ile ilgili çok araştırma yaptım. En son Ermenistan’ın Gümrü kentinde toplu mezarda toprağa verildiğini biliyorum. Fakat mezar listesinde dedemin ismi yoktu.

9/20

Çok şey örtüşüyor. Vefat ettiği tarih ve yer. Fotoğraftaki general rütbesi de. Tümgeneral rütbesinde 3 yıldız var. Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’ni aradım. Konuyla ilgili resmi bir bilginin olmadığını söylediler. Telefonumu aldılar. DNA örneği vermeye hazırım” dedi.

10/20

Ardahan'da Rus generale ait olduğu değerlendirilen mezarın bulunduğu alanda askeri bot ve elbiseleri ile gömülü iskeletlere rastlandı.

11/20

Kazı alanında incelemelerde bulunan Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük, tabutun çıktığı bölgeye meraklıların sürekli gidip geldiğini belirterek "Kazı sırasında hijyenik şartlara dikkat edilmesi gerekir...

12/20

Enfeksiyon hastalıkları açısından tehlike içeriyor. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir. Tabuttaki Rus generalin cesedinin hava ile temas etmemesinden dolayı geçen 139 yıla rağmen bozulmamış olması dikkat çekiyor" diye konuştu...

13/20

14/20

15/20

16/20

17/20

18/20

19/20