Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Avrasya Tüneli'nin geçiş ücreti belirlendi

Avrasya Tünel inşaatında sona yaklaşılırken geçiş ücretleri de netleşmeye başladı.

1/13

Asya ve Avrupa'yı deniz tabanı altından birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli projesinin Haydarpaşa'daki şantiyesini ziyaret eden Bakan Arslan, tüneldeki son durumu değerlendirdi.

2/13

Çift katlı tünelin içinde bir süre yürüyen daha sonra da araçla hareket eden heyet, deniz yüzeyinin 106 metre altında yetkililerden bilgi edindi.

3/13

Bakan Arslan, tünelin içinde bulunan 'sismik conta' sistemini de yerinde inceledi. Tünelde iki noktada bulunan 'sismik conta', olası bir deprem anında tünelin esnekliğini sağlayacak.

4/13

Konu hakkında bilgi veren Bakan Arslan “Depremin tünel üzerindeki yükünü hafifletecek, yatay yönde 5 cm, dikey yönde 7 cm elastikiyet kazandıracak bir sistem.”

5/13

Arslan bu sistemin, İstanbul'da beklenen 7,5 büyüklüğündeki bir depremden daha büyük ölçekli bir depreme bile dayanma gücü sağlayacağını belirtti.

6/13

Bugün itibarıyla tünelin yüzde 82'sinin tamamlandığını ifade eden Arslan, “Hedefimiz bu yılın sonunda tüneli İstanbul'un hizmetine sunmaktır. Avrasya Tüneli'ni inşallah Aralık ayı içerisinde açmış olacağız” ifadelerini kullandı.

7/13

Arslan, tünelden günde 120 bin, yılda ise 40 milyon aracın geçmesini öngördüklerini, geçiş ücretinin ise 5 Dolar + KDV şeklinde düzenleneceğini vurguladı.

8/13

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından Kazlıçeşme-Göztepe hattında Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilen projenin uzunluğu 14.6 km. Bu mesafenin 5.5 km'lik kısmını tünel oluşturuyor.

9/13

Bu tünel kısmının da 3.4 km ise denizin altında. Avrasya Tüneli ile İstanbul'da trafiğin çok yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe güzergâhında yolculuk süresinin 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inmesi hedefleniyor.

10/13

Bir katı gidiş bir katı geliş olmak üzere 2 katlı olarak inşa edilen tünel 2'şer şeritten meydana gelecek. Avrasya tünelinin Asya girişi Harem'de, Avrupa yakası girişi ise Çatladıkapı'da bulunacak.

11/13

Tünelde sadece minibüs ve otomobillerin kullanımına izin verilecek. Araçlar OGS ve HGS sistemleriyle ödeme yapabilecek iken araç içindeki yolcular için ayrıca ödeme gerçekleştirilmeyecek.

12/13

Avrasya Tünel inşaatında sona yaklaşılırken geçiş ücretleri de netleşmeye başladı.

13/13