Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Avrupa'nın en etkileyici şatoları

Geçmişten bugüne keşifler, savaşlar ve şövalyelik üzerine derin bir hatırlatıcı görevi yapan şatoların en görkemlisini sizin için derledik...

1/15

Bunun nedeni ise, Türk tarihinde merkeziyetçi bir yönetim olmasına dayanır. Osmanlı İmparatorluğu’nda şehirleri korumak için yapılan kalelerde ayrıca bir derebeyi veya soylu oturmazdı.

2/15

Dünyadaki diğer kültürlere baktığımızda ise tarihlerinde soylular sınıfı oluşmuş, aynı zamanda bölgelerini koruyan bu soylular bu korunaklı kalelerde hayatlarını sürdürmüşlerdir.

3/15

1.Carreg Cennen Şatosu, Galler Eğer bir Avrupa’nın en iyi şatoları listesine rastlarsanız, içinde Galler’den bir şato barındırmayan hiçbir listeye itibar etmeyin. Savaş ve isyanlarla geçen kargaşalı tarihiyle bu Galler bölgesi, kilometrekare başına dünyanın herhangi bir yerindeki bütün ülkelerden daha fazla şato barındırır. Bizim favorimiz olan Carreg Cennen, listemizdeki yıkılan tek şato.

4/15

Aslında biz Carreg Cennen’i, 1462’deki harap olduğu dönemden sonrasındaki haliyle seviyoruz. Brecon Beacons Ulusal Parkı’nda tek başına duran bir kalker kayanın üstünde inşa edilmiş ve sık sık sisle örtülen Carreg Cennen, belki de bölgenin en davetkar kalesidir. Ayrıca daha büyük olan Caerphilly Şatosu kadar popüler olmayan Carreg Cennen, bizim gönlümüzde her zaman en özeldir. Şato nisan-ekim ayları arasında her gün açıktır.

5/15

2.Hohenwerfen Şatosu, Avusturya Avusturya’nın Salzachtal Vadisi’nin doruklarında Berchtesgaden Alplerinin çarpıcı zirvelerinin arasındaki bu kale; 900 yıldan uzun bir süre içerisinde sırayla krallara, başpiskoposlara ve mahkumlara ev sahipliği yapmış (bir dönem devlet hapishanesi olarak kullanıldı).

6/15

Bugün Hohenwerfen Şatosu, başlıca doğan kuşuyla avlanma merkezlerinden biri. Burada kraliyet avlanma tarzı günlük gösteriler sergilenir.

7/15

3.Predjama Şatosu, Slovenya 400 adım yükseklikteki uçurumun kenarında yer almasıyla en ünlü özelliğine sahip olan şato, akıllara Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi romanındaki Helm’s Deep (Miğfer Dibi) bölümünü getirir.

8/15

Ancak bu gerçek yaşam kalesi; onu görülesi yapan mahkum zindanları, gizli tüneller ve kanlı bir geçmişe sahiptir. Bir kerede bir ömürlük bir deneyim için şatoyu, her temmuzda gerçekleşen yıllık Orta Çağ turnuvaları döneminde görebilirsiniz.

9/15

4.Guedelon Şatosu, Fransa Kim demiş şatoların devri geçti diye? Burgonya’da Guedelon Şatosu’nda zamanda yolculuk yapın. Zanaatkarlar ve işçilerden oluşan 50 kişilik bir ekip gözlerden uzak bir ormanın derinliklerinde 13. yüzyıl inşaat teknik ve teknolojisini kullanarak sıfırdan otantik bir şato yapmak için çalışıyor.

10/15

Her yıl martın ortasından kasım başına kadar ziyaretçilerin kabul edildiği şatoda 1997’den beri devam eden projenin 2020’lerde tamamlanması bekleniyor.

11/15

5.Neuschwanstein Şatosu, Almanya Dünyanın en çok fotoğraflanan kalesi olsa da neredeyse kimse burayı Almanya’nın peri masalı şatosu olarak görmüyor. “Çılgın Kral Ludwig”in buluşu (veya daha yaygın olarak Peri Masalı Kralı) bu şato, Neuschwanstein kitaplardan bilgisayar oyunlarına Disney etkinliklerinin hepsini etkilemiş (Disneyland’ın Uyuyan Güzel Şatosu’na benzerliğini görebilirsiniz).

12/15

Şatoda bir tur atmanızın ardından yakınlardaki sayısız yollarda yürüyüş yapın. En çarpıcı fotoğrafları bulacağınız yer de bu yollardır.

13/15

6.Eilean Donan Şatosu, İskoçya Avrupa’nın en sembolik şatolarından Eilean Donan Şatosu, kartpostal ve filmlerdeki görüntüsüyle tanınıyor. Tarih meraklıları 1719 Jacobite Rising’den (İngiliz Yükselişi) itibaren Eilean Donan’ın zengin tarihini takdir edecektir.

14/15

Ayrıca 3 büyük gölün etkileyici dağ eteğinde buluştuğu ortamın saf güzelliği de büyüleyicidir. Bugün şatonun neredeyse her bölümü turlar ve keşifler için halka açık.

15/15