Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Baskılara dayanamayıp görevini bırakan hakemler

Karabükspor- Galatasaray maçında verdiği skandal penaltı kararı nedeniyle sarı-kırmızılı takım Cüneyt Çakr'ın görevi bırakmasını istiyor. 1993'ten bu yana geçen 20 senede tek bir hakem bile gönül rahatlığıyla görevini bırakamamıştı. Bazıları kulüp başkanları tarafından istifaya zorlanmış bazısı da yorumculuk yapmak için görevi bırakmıştı. Son olarak Deniz Çoban'ın bıraktığı hakemlikte bakın hangi isimler hangi sebeplerle bu görevini sona erdirdi.

1/18

BÜNYAMİN GEZER - Açıklamasına göre Karabükspor-Galatasaray maçında Fernando Muslera'ya gösterdiği kırmızı karttan sonra maç alamadığı için görevi bırakmıştı. Fakat görevi bıraktıktan iki gün sonra futbol yorumculuğuna başlaması bu açıklamasını gölgede bıraktı.

2/18

VEDAT TAN - Onun hakemliği bırakma kararı çok naif bir sebebe dayanıyor. Çünkü Tan 15 senelik hakemlik kariyerini, lise öğretmenliği için bıraktı. Uzun süre Süper Lig'de de düdük çalan Vedat Hoca, Hakkari Yüksekova Şemsettin Onay Lisesi'ne atanınca düdüğünü duvara astı.

3/18

HAKAN SİVRİSERVİ - Sivriservİ istememesine rağmen hakemliği bırakmak zorunda kalan insanlardan. Bir Fenerbahçe-Kayserispor (2007-08 sezonu, Deivid için çalınan penaltı) maçında yaptığı hata (Kayseri cephesine göre) sonrasında istifa etmeye zorlanan Hakan Sivriservi, bu baskıya dayanamadı ve istifasını açıkladı.

4/18

BÜLENT DEMİRLEK - Özellikle Trabzonspor camiası ona çok tepkiliydi. TFF Başkanlığına Hasan Doğan'ın, MHK Başkanlığı'na da Oğuz Sarvan'ın gelmesi onun sonu oldu. Haluk Ulusoy döneminin hakemi damgasını yemişti. Önce hakem seminerine çağrılmadı sonra Üst Klasman Hakemliği grubundan İl Hakemliği grubuna düşürüldü. Bu olaylar sonrasında düdüğünü astı.

5/18

ZAFER ÖNDER İPEK - Bülent Demirlek ve Vedat Yüksel gibi hakemlik seminerine çağrılmadığı için görevini bırakan bir diğer hakem. Fakat o diğer iki ismin aksine çok ses getirmeden düdüğünü astı. Hakemliği bıraktıktan sonra da Gençlerbirliği'nde yöneticilik yapmaya başladı.

6/18

VEDAT YÜKSEL - Zafer Önder İpek'in istifası ve Bülent Demirlek'in yaşadıklarından sonra iki yıl boyunca görev alamayınca sabrı taştı. Ancak görev alamasa da MHK onun kadrosunu saklı tutuyordu. Bu garip duruma son veren Vedat Yüksel hakemliğini bıraktığını açıkladı.

7/18

OKTAY DEMİRAY - Oktay Demiray, Oğuz Sarvan döneminin bir başka kurbanıydı aslında. 2007 yılında askerlik görevi için hakemliğe bir süre ara vermesi de form kaybetmesine neden olmuştu. 2008'de son olarak bir PTT 1. Lig maçı yöneten Oktay Demiray, 2007-08 sezonunun sonlarında düdüğüne elveda dedi.

8/18

İSMET ARZUMAN - Dönemin Futbol Federasyonu (2008) ve MHK'sı ile çarpışarak düdüğünü asan hakemlerin son örneği oldu. Hasan Doğan Federasyonu ve Oğuz Sarvan MHK'sı göreve geldikten sonra yaklaşık 2 ay görev alamayan ve bundan mesaj çıkartan Arzuman, "20 yıllık emeğimin böyle sonlanmasına neden olan MHK'yı açıklamaya davet ediyorum" diyerek düdüğünü astı.

9/18

HAMZA MISIR 2002'de Süper Lig'e çıktı. İlk üç yıl Süper Lig'in gözde hakemlerinden biriydi. Levent Bıçakçı, göreve geldikten sonra Mısır'ı "Haluk Ulusoy'a yakın" gerekçesiyle klasman düşürdü. Bıçakcı'nın gitmesiyle tekrar düdük çalmaya başlayan Mısır, bu defa aynı dönemde ikinci başkan olan Hasan Doğan'ın geri dönmesiyle birlikte şansını yine yitirdi.

10/18

AHMET AKÇAY - Ankaragücü-Beşiktaş maçında Ankaragücü'ne sırtıyla attığı golden sonra verdiği beyanatta "Top bana çarpmasaydı da zaten gol oluyordu" dedi. Bu olay kamuoyunda hayli yıpranmasına sebep oldu. Bu hadisenin performansını da etkilemesiyle hakemliği bırakmak zorunda kaldı.

11/18

ALİ AYDIN - MHK'nın gözdelerindendi. Ne var ki, Fenerbahçe-Ç.Rizespor maçında kural hatası yaptı. Maç tekrarlandı. Galatasaray-Beşiktaş karşılaşmasında gösterdiği kötü yönetim sonrası sarı-kırmızılı camianın hedef tahtası haline geldi. G.Saray Başkanı Özhan Canaydın'ın "Artık Ali Aydın düdüğünü asmalıdır" şeklindeki sert çıkışından sonra, hakemliği bırakmasına daha dört yıl varken düdüğünü asmak zorunda kaldı.

12/18

BÜLENT YAVUZ - Daha zamanı varken, Haziran ayında Cumhurbaşkanlığı Kupası ile jübile yapmak istedi. Dönemin Ahmet Güvener MHK'sı bunu kabul etmeyip kupa maçını Ahmet Çakar'a verdi. Bülent Yavuz'a ise 1.Lig'e yükselme maçlarından Aydınspor-Eskişehirspor karşılaşması düştü. Ancak o maçtaki yönetimi büyük tartışmalara ve hakemliği kötü bir şekilde anılarak bırakmasına neden oldu.

13/18

CEM PAPİLA - Yönettiği tarihİ maçlarla son yıllara damgasını vuran önemli FIFA hakemlerinden biriydi. Ancak FIFA kokartı elinden alınan Papila en verimli çağında hakemliği bırakma kararı aldı. Adata dönemin Federasyonu ve MHK'sıyla çarpışarak gitti. Onun düdüğünü asması da olay oldu.

14/18

ERGÜL YÜCEDAĞ - Daha 39 yaşında, hakemliğinin en verimli döneminde düdüğünü asmak zorunda kaldı. Samsunspor-Trabzonspor maçında yaşanan olaylardan dolayı müsabakayı tatil eden Yücedağ'a o dönemin Federasyonu ve MHK'sı sahip çıkmayınca meslek hayatını noktalamak zorunda kaldı.

15/18

EROL ERSOY - FIFA kokartlı hakemlerimizden biriydi. Önünde iki sezonu daha olmasına rağmen 43 yaşında düdüğünü asmak zorunda kaldı. Daha önce FIFA listesinden çıkartıldığı Ulusoy'un 2006'da tekrar göreve gelmesiyle hakemliği bıraktı.

16/18

KADİR TOZLU - 2.Lig'de yönettiği Siirtspor-İzmirspor maçının uzatma dakikalarında Siirt şampiyonluğunu ilan etti etmesine rağmen maçın tartışması uzun süre devam etti. Yaklaşık 6 ay maç verilmeyen Kadir Tozlu daha sonra aldığı maçların ikinci ve üçüncü sınıf olmasını içine sindiremeyerek düdüğünü astı.

17/18

METİN TOKAT - Haluk Ulusoy-Bülent Yavuz ikilisinin hışmına uğradı. Zirvedeyken kokartı alındı. Dernek başkanlığı koltuğunu da kaybetti. Ardından yeni Federasyon ve yeni MHK ile yeşil sahalara dönen Tokat, Ulusoy'un tekrar göreve gelmesiyle "Bu platformda hakemlik yapmam düşünülemez" diyerek hem Federasyonu hem de Mustafa Çulcu MHK'sını protesto ederek erkenden düdüğünü astı.

18/18