Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Bayburt'ta 3 bin yıllık yeraltı şehrine ziyaretçi akını

Doğu Karadeniz'in küçük ve şirin ili Bayburt'a 25 kilometre uzaklıktaki Aydıntepe İlçesi'nde 1988 yılında inşaat çalışmaları sırasında tesadüfen bulunan 'Yeraltı Şehri'ni bu yılın ilk 8 ayında 50 bin yerli ve yabancı turist gezdi.

1/10

2008 yılında Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu'nun onayı ile ilçe belediyesi tarafından, Müze Müdürlüğü'nün denetiminde yapılan çalışmalarla gezilebilir alan 850 metreye çıkarıldı.

2/10

Aydıntepe Belediye Başkanı MHP'li Haşim Şentürk, yeraltı şehrinin hiçbir yapı malzemesi kullanılmadan tüften oluşan tek ana kayaya oyulduğunu belirterek, şöyle dedi:

3/10

"İçinde koridorlar, sağ ve solunda odalar, yer yer geniş alanlar, aydınlatma için lamba yerleri, havalandırma delikleri bulunuyor. Hemen üstündeki tepede yerüstü kalesi var.

4/10

Kale eteklerindeki arkeolojik kazılarda yaklaşık 4 bin yıllık mezarlar ortaya çıkarıldı. İlçemizin ne kadar eski bir yerleşim olduğunu gösteriyor. Yeraltı şehri içindeki duvar figürleri 3 bin yıllık bir tarihi işaret ediyor.

5/10

Bu mekanlar zamana bağlı olarak, Hıristiyanlar ve Müslümanlar tarafından da kullanılmış. Amacının genel olarak sığınmaya yönelik olduğunu düşünüyoruz. Halk tehlike durumunda buraya sığınıp, sonra dışarıda yaşamına devam ediyormuş.

6/10

Mekan içinde odalar, toplantı salonları, mutfak ve su ihtiyaçlarını görecek havuz bulunuyor. Aydıntepe Yeraltı Şehri, bölgemizin çok önemli turizm mekanlarından birisi. Ancak daha çok tanıtım yapmaya ihtiyacımız var."

7/10

Aydıntepe'de yer alan kent, tüf içerisinde yüzeyden 2.5 metre derinde başka yapı malzemesi kullanmadan ana kayaya oyulmuş galeri, tonozlu odalar ve odaların açıldığı daha geniş mekanlardan oluşuyor.

8/10

Yaklaşık 1 metre genişliğinde ve 2.5 metre yüksekliğinde tonoz örtülü galeriler yer yer her iki yana genişliyor. 3x8 metrekareye yakın planlı odalar mekana açılıyor.

9/10

Ayrıca gözetleme mekanlarının oluşturduğu havalandırma amaçlı konik biçimdeki deliklerin, galeri odalarını aydınlatmak için duvarlara açıldığı dikkati çekiyor.

10/10