Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Beykoz'daki kelebek çiftliği

İngiltere'de gördüğü kelebek bahçesinden etkilenerek Türkiye'de çiftlik kuran Çiğdem Ünlü, sağlıklı ve doğal ortamda baktığı kelebek neslinin devamına katkı sağlıyor.

1/28

Yaklaşık 800 kadar kelebeğe ev sahipliği yapan Beykoz'daki çiftlik, ziyaretçilerine rengarenk canlılarla bir arada olma fırsatı veriyor.

2/28

Tropikal bir iklim oluşturulan, 28 derece sıcaklık ve yüzde 80 nem koşullarında tutulan bahçede 15 çeşit kelebek türüne özel bakım uygulanıyor.

3/28

Shakespeare'in doğduğu ve müthiş eserlerini yazdığı kasaba Stratford'ta ilk olarak kelebek bahçesini gördüklerini belirten Ünlü, 'Biz bu işi Türkiye'de yapmalıyız' diyerek, bu işe koyulduğunu söyledi.

4/28

Ünlü, "Çocukların AVM'lerden kurtulması, doğal ortamı tanımaları, kelebeklerin güzelliklerine tanıklık etmeleri ve kelebeklerin bize ne faydaları olduğunu öğrenmeleri için bu çiftliği kurmaya karar verdik."

5/28

"Burası 28 derece sıcaklık, yaklaşık yüzde 80 nem koşullarında özel olarak iklimlendirildi. Bitkiler de kelebeklerin hem besleneceği hem de tırtılların seveceği şekilde uygun olarak bahçeye getirildi" dedi.

6/28

Kelebeklerin sağlıklı bir şekilde yaşamalarını sağlamak için oluşturdukları doğal ortamın önemini vurgulayan Ünlü, çiftliğin açık alanının 4-5 dönüm olduğunu söyledi. 

7/28

Tropikal bir iklim yaratmanın zorunlu olduğunu söyleyen Ünlü, şunları söyledi:

"Bütün dünyadaki kelebek bahçelerinde, renkli olmaları, şekillerinin güzel olması, büyük kanatlara sahip olmaları sebebiyle tropikal kelebekler sergileniyor. Onun için de tropikal bir iklim yaratmak zorundasınız.

8/28

Burası 28 derece sıcaklık, yaklaşık yüzde 80 nem koşullarında özel olarak iklimlendirildi. Bitkiler de kelebeklerin hem besleneceği hem de tırtılların seveceği şekilde uygun olarak bahçeye getirildi.

9/28

Yurt dışından ve Anadolu'dan bitkiler var. Birçok ağaç çeşidimiz de bulunuyor. Bunlar hem kelebeklerin seveceği hem tırtılların seveceği ağaçlar."

10/28

Çiftlikte 15 çeşit kelebek türü olduğunu söyleyen Ünlü, pupalara uygun olarak sayının değişebildiğini ifade etti.

11/28

Ünlü, kelebek çiftliğine 15 günde bir pupa geldiğini aktararak, sözlerine şöyle devam etti:

"Bahçenin içinde yaklaşık 800 kelebek görebilirsiniz.

12/28

Bakımlarımız her gün yapılıyor çünkü buranın nemli olması gerekiyor. Bitkilerin bakımı sürekli yapılıyor. Kimyasal hiçbir şey kullanamayız çünkü kelebeklere zarar verir. 

13/28

Kelebeklerin ağızları yok, hortumları var. Hortumlarıyla sadece sıvı şeyler içebiliyorlar. Bunun için bizim pipetle içtiğimiz gibi, içebilecekleri her tür materyali burada bulunduruyoruz.".

14/28

Çiftlikteki Atlas güvesinin kanatlarını 30 santimetreye kadar açan bir tür olduğuna dikkati çekerek, Ünlü:"Güveler ve kelebekler aynı aileden geliyorlar, Lepidoptera ailesi. Dünyada 200 bin tür Lepidoptera var. Atlas da bunlardan birisi. En büyüğü hep sorulur ya, işte en büyüğü Atlas'tır." dedi.

15/28

Ünlü, çiftliğe gelen ziyaretçilerle çocuklara "Kelebeğin Hikayesi" adlı bir film izleterek canlıların ekosisteme faydasını anlattıklarını söyledi.

16/28

"Kelebekler olmazsa hiçbirimizin yaşaması mümkün değil" diyen Ünlü, "Doğaya verdiğimiz zararlarla onların doğasını ve yaşam alanlarını yok ediyoruz.

17/28

Tarımda kullanılan kimyasal ilaçlar, uğur böceklerini, karıncaları, arıları ve kelebekler gibi canlıları da öldürüyor.

18/28

Bu noktada yapılabilecek en önemli davranış toplum bilinci oluşturmaktır.

Toplum bilincini oluşturmak için de eğitimlere ihtiyaç var. Özellikle okullarda bu konu anlatılırsa bu bilinç oluşacaktır." dedi.

19/28

Kelebeklerin sanatsal yapılarına dikkat çeken Ünlü:

"Mesela 3 bin 500 kilometre göç edebilen kelebekler var. Amerika'da kral kelebekleri, Kanada'dan Meksika'ya 3 bin 500 kilometre yol kat edebiliyor. 

20/28

"Düşünebiliyor musunuz? Kuşlar gibi uçabiliyorlar. Ama onun yanında, aynı zamanda çok faydalılar doğaya. Çünkü çiçekten çiçeğe konup o polenleri taşıyarak, bitkilerin çoğalmasını sağlıyorlar." ifadelerini kullandı.

21/28

Ünlü, Türkiye'de görülmesi zor olan kelebekleri de bu çiftlikte sergilemek istediğini belirterek sözlerini noktaladı.

22/28

23/28

24/28

25/28

26/28

27/28