Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Bilim adamlarının tavsiyeleriyle zeka geliştiren hobiler

Zeka, yıllarca doğuştan geldiğine inanılan bir kavram olsa da, bilim adamlarının beyin üzerinde yaptığı çalışmalar bunun aksini ispatladı.

1/13

Zihne iyi gelecek aktivitelerin düzenli aralıklarla gerçekleştirilerek, zekanın gelişitirilebileceği belirlendi.

2/13

Zekanın geliştirilebilmesi için bilim adamlarının önerdiği aktiviteler ise şu şekilde:

3/13

Müzik aleti çalmak: Sabır ve azmi zorlayan bu iş, uzun süre konsantrasyon oluşturmanıza da etki eder.

4/13

Farklı türlerde kitaplar okumak: Çeşitli konularda okunan kitaplar, farklı duyguları gerçek hayatın dışında bir ortam için hissetmenizi sağlayarak duygusal zekanızı geliştirir.

5/13

Meditasyon yapmak: Odaklanma ve gerçek kimliği öğrenme açısından fayda sağlayan meditasyon, zihni berraklaştırarak yeni şeyler öğrenmeye hazır hale getirir.

6/13

Beyni zorlayacak aktiviteler yapmak: Çalışarak şekillenen beyne karışık zeka oyunlarıyla destek verildiğinde, beyin sürekli diri tutularak farklı açılardan bakmayı öğrenebilir.

7/13

Egzersiz yapmak: Kan dolaşımının artmasına imkan sağlayan egzersizler, beyin fonksiyonlarına oldukça iyi gelir ve vücutla birlikte beynin de diri olmasını sağlar.

8/13

Yeni dil öğrenmek: Sözel-dilsel zeka düzeyi yüksek olan insanların, planlama, problem çözme, karar verme yetilerinin gelişmiş olduğunun kanıtlanmasıyla birlikte, dil öğrenmenin zekaya etkileri de ortaya çıkmıştır.

9/13

Duyguları yazıya dökmek: Dili kullanma becerisini geliştiren bu işlem, odaklanma, yaratıcılık ve hayal gücü gibi konularda kişinin gelişimine katkı sağlar.

10/13

Seyahat etmek: Yeni şeyler öğrenmek ve farklı kültürlerle tanışmak için en uygun yöntem olan seyahat, insan zekasını farklı öğretilerle geliştirir.

11/13

Yeni yemekler öğrenmek: Alışılmışın dışına çıkarak farklı tarifler denemek, alınan riskle birlikte yaratıcılığı da yönlendirir.

12/13

Günlük tekrarlar: Gün içerisinde öğrendiğiniz bilgileri pekiştirmek açısında yapılan tekrarlar, yeni alınan öğretilerin beyne iyice yerleşmesini sağlar ve zihninizi diri tutar.

13/13