Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Birbirinden ilginç hayvanlar

Türkiye ve dünyada görülen birbirinden ilginç hayvanları sizin için derledik...

1/53

Ordu'nun Akkuş ilçesinde üç çenesi ve üç dili bulunan buzağı dünyaya geldi.

2/53

Çiftçilikle uğraşan Şahin Sevinç'in ineği bir süre önce doğum yaptı.

3/53

Yeni doğan buzağının üç çenesi ve üç dili olduğunu görünce büyük şaşkınlık yaşayan Sevinç, hayvanı Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesine getirdi.

4/53

Buzağıyı muayene eden Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugüne kadar böyle bir olguya dünya literatüründe rastlanmadığını söyledi.

5/53

Normalin dışında üç çeneli ve üç dilli olarak doğan buzağıyı ameliyatla sağlığına kavuşturacağız. Dünya literatüründe ilk kez böyle bir olguyla karşılaşıyoruz. Görünce çok şaşırdık, böyle bir anomali hiç görmemiştik." ifadelerini kullandı.Ameliyatın zor ve uzun soluklu olacağının altını çizen Özak, "Buzağımızın genel sağlık durumu iyi. Şimdilik beslenmesini özel olarak yapıyoruz.

6/53

Fakat ameliyattan sonra kendi başına beslenebilecek. Ameliyatı, alanında uzman iki veteriner hekim ve asistan arkadaşımla gerçekleştireceğiz.'' dedi.Buzağının sahibi Şahin Sevinç ise ilk defa böyle bir durumla karşılaştığını dile getirdi. Doğumun ardından buzağıyı kontrol edince çok şaşırdığını anlatan Sevinç, "Annesini ememeyen buzağının durumuna üzüldüğüm için hayvan hastanesine getirdim. İnşallah tedavisi başarılı olur.'' diye konuştu.

7/53

Buzağıyı ameliyat eden OMÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üç çenesi ve üç dili bulunan buzağıya, Yrd. Doç. Dr. Cenk Yardımcı ve araştırma görevlileri ile yaklaşık üç saat süren operasyonla müdahale ettiklerini söyledi.

8/53

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde dünyaya gelen 6 bacaklı buzağı görenleri hayretler içinde bırakıyor.

9/53

Dünyaya gelen 6 bacaklı buzağıyı duyanlar, küçük buzağıyı görmek için mezraya akın ediyor.

10/53

Buzağının sahibi 10 çocuk babası Abdürrezak Çalışkan doğum yapan ineğin önce ikiz buzağı dünyaya getireceğini zannettiklerini kaydetti.

11/53

İnceleme yapılması beklenen buzağının boynundan sarkan 2 ayağın, gelişemeyen ikinci bir buzağının ayağı olabileceği tahmin ediliyor.

12/53

Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde Yunus Hasırcı isimli vatandaşın evinde beslediği tavuk penguen gibi yürümeye başlayınca ilgi odağı oldu. 10 civciv birlikte büyürken, içlerinden biri ağustos ayından bu yana penguen gibi yürümeye başladı.

13/53

Tavuğun farklı yürüdüğünü görünce şaşırdığını söyleyen Yunus Hasırcı, "Evimde tavuk yetiştirerek hem etinden hem de yumurtasından yararlanıyorum. Mayıs ayında tavuklarımdan biri gurk oldu. Tavuğun altına on yumurta bıraktım.

14/53

21 gün sonra civcivler çıktı. İçlerinden biri geçen ağustos ayından bu yana penguen gibi yürümeye başladı. Yiyeceklerini normal yemekte ancak yürümesi penguen gibi hayret ettim" dedi.Penguen yürüyüşlü tavuk görenlerin ilgisini çekmeye başladı.

15/53

Aldığı kurbanlık 4 boynuzlu çıktı! Burdur’un Menderes Mahallesi’nde yaşayan 68 yaşındaki emekli Ruhi Vurgun’un Kurban Bayramı için aldığı 4 boynuzlu kurbanlık görenleri şaşırttı.

16/53

Aldığı kurbanlığının dört boynuzu olmasını yadırgamadığını dile getiren Ruhi Vurgun, komşularının kurbanlığı görünce şaşırdıklarını söyledi.

17/53

Komşularım, ’Niye bunun 4 tane boynuzu var?’ dedi. Ben de, ’Allah tarafından böyle yaratılmış’ dedim. Koyunları tanesini 230 TL’ye aldım. Kurban Bayramı’nda da keseceğim" diye konuştu.

18/53

Öte yandan dört boynuzlu kurbanlığın Kurban Bayramı’nda kesilebileceğini belirten Burdur Müftüsü Hıdır Bayrak, iki boynuz fazlalığının bir önemi olmadığını söyledi.

19/53

Ankara'da Mogan Gölü'nde balıkçıların oltasına takılan otçul pirana cinsinden balık türü takıldı. Mogan Gölü’nde yakalanan ve zararsız olduğu belirtilen Akvaryum Pirana balığı, balıkçıları da hayrete düşürdü.

20/53

Okan Köksal ve Erhan Ekici adlı balıkçılar, sabah saatlerinde tekne ile Mogan Gölü’ne balık avına çıktıklarını belirttiler. Balıkçılar, "Gölden genellikle Turna ve Sazan balığı tutuyoruz. İlk defa oltamıza değişik bir balık türü geldi.

21/53

Yakaladığımız balığı merak ettik ve hemen akvaryumculara ve balık satanlara götürdük. Onlar da Pirana balığı olduğunu söylediler. Çok şaşırıp, bizi ısırır düşüncesiyle korktuk. Ayrıca daha önceleri de Mogan Gölü’nde bu tür balıktan yakalandığını söyledi.

22/53

Elazığ'da çift başlı balık! Elazığ'da akvaryumda çift başlı olarak dünyaya gelen sarı prenses cinsi balık görenlerin ilgisini çekiyor.

23/53

Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Ruçhen Keçeci, doğal yaşam ortamları Afrika'da bulunan Malawi Gölü'nün Nhkata Körfezi olan sarı prenses cinsi balığı akvaryumunda büyütüyor.

24/53

Keçeci, çift başlı hemcinslerinin 3 ay gibi kısa sürede ölmesine rağmen 4 yaşına ve 5 santimetre uzunluğuna ulaşan balığına gözü gibi bakıyor.

25/53

Kırıkkale'de yaban hayvanlarının envanterinin çıkarılması için ormanlık alana yerleştirilen fotokapanlarla tespit edilen nesli tükenme tehlikesi altındaki yaban kedisi (Felis silvestris), ilk kez fotoğraflandı.

26/53

Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Albayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl başlatılan fotokapan projesiyle büyük memelilerin tespiti ve popülasyonlarının belirlenmesiyle ilgili çalışma yürüttüklerini ve kentteki ormanlık alanlara 15 fotokapan yerleştirdiklerini hatırlattı.

27/53

Fotokapanlarla özelikle Anadolu'da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan yaban kedisi, vaşak ve su samurunun yanı sıra, kurt, tilki, çakal, porsuk, sansar, ayı ve domuz gibi hayvanları tespit ettiklerini belirten Albayrak, şu bilgileri verdi:

28/53

"Çalışma kapsamında ilk kez yaban kedisi görüntüledik. Yaban kedisi, kedigiller ailesinin en küçük temsilcisidir. Bugünkü ev kedisinin atasıdır. Genetik yatkınlığı nedeniyle insanoğlu kedigillerden sadece bu türü evcilleştirilmiştir. Yaban kedisi ormanlık alanları daha çok sever. Hafif soluk siyah ve gri karışımı desenleriyle karakterize olan bu tür, ev kedisine göre daha yüksektir.

29/53

Bu gördüğünüz bir kedi. Üstelik bakımı da oldukça zor.

30/53

Ayrıca en pahalı kediler arasında en üst sıralarda yer edinmiştir.

31/53

Vahşi bir görünüme sahip olsada bu kediler uysaldır.

32/53

Aye Ayes hayvanı ,Madagaskar adasında görülen canlılar arasında yer almaktadır. Türleri tükenmekte olan canlılar arasında yer almaktadır.

33/53

Ait olduğu sınıfın diğer üyelerinin aksine aksolotllar başkalaşım geçiremediklerinden suda yaşamak zorunda olan canlılardır.

34/53

Maymun görünümlü domuz, kardeşlerinden farklı bir görünüşle doğdu.

35/53

En çirkin köpeklerin en renklisi.

36/53

Sırtlana benzemesinin yanı sıra kafasındaki tüylerde saçı andırıyor.

37/53

Diğer köstebek türlerinden ilk bakışta kolayca ayırt edilen belirgin bir farkı vardır. Burnunun ucunda simetrik ve halka şeklinde düzenlenmiş pembe renkli ve son derece hassas 22 duyargamsı uzantı yer alır. Yıldızı hatırlatan bu anatomik yapıdan dolayı yıldız burunlu köstebek adını almıştır.

38/53

Güney Amerika’da bulunan bu tuhaf kaplumbağanın vücudu bir kütük parçasını ve kafası da yere düşmüş yaprak görüntüsünü andırır. Suda hareketsiz kalarak yanına yaklaşan balıkları yutuyor.

39/53

Yılanbalığına benzeyen ve başka balıkların vücuduna başını sokarak yaşayan ufak deniz balığı.

40/53

Tüysüz köstebek faresi...

41/53

Tüysüz köstebek faresi olarak bilinen bir tür de doğada yer alıyor.

42/53

Amerika'ya mahsus yakalı tembel hayvan.'Yaprak Yiyen' olarakta bilinir.

43/53

Görüntüsünün domuza benzemesi nedeniyle deniz domuzu adını aldı...

44/53

Deniz domuzu adını alan canlının varlığı 2008 yılında keşfedildi.

45/53

Pembe Amazon yunusu...

46/53

Oda çirkin hayvanlar arasında yer edinmiştir.

47/53

Eğlenceli Köstebek...

48/53

Yaban domuzu...

49/53

İnsan suratlı balıklar...

50/53

Koca burunlu maymun burnu ile dikkat çekiyor.

51/53

Chihuahua cinsi bu köpek dünyanın en çirkin köpeği ünvanını kazanmıştı.

52/53

Nesli tükenmek üzere olan Damla balığı çirkinlerin başını çekiyor.

53/53