Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Çanakkale´den hiç yayınlanmamış fotoğraflar

Bugün tam 99 yıl oldu! 18 Mart 1915'te zaferle sonuçlanan harbten kalan gizli fotoğraflar...

1/37

Fotoğraf: İngiliz ve Fransızların geri çekilmesini izleyen Türk kurmayları Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir.

2/37

Fotoğraf: Terkedilen Anzak siperlerinde Türk askerleri İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti konumundaki İstanbul'u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir erzak tedarik ve askeri ikmal yolu açmak, başkent İstanbul'u zaptetmek suretiyle Almanya'nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'nı seçmişlerdir.

3/37

Fotoğraf: 125. Piyade Tümenine bağlı Türk askerleri Osmanlı İmparatorluğu, Almanya'nın Rusya'ya savaş ilan ettiğı 1 Ağustos 1914'ün hemen ertesi günü, Almanya ile bir ittifak antlaşması imzalamıştır. Bu antlaşma, imparatorluğun eninde sonunda Almanya'nın ana gücünü oluşturduğu İttifak Devletleri safında fiilen savaşa gireceği anlamına gelmektedir.

4/37

Fotoğraf: Çanakkale direnişinin simgelerinden Seyit Onbaşı 258 kg'lık top mermisini taşırken Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Kara ve deniz savaşı sonucunda iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir.

5/37

Fotoğraf: Anzak Koyu'nda inşa edilen su arıtma tesisi Enver Paşa, fiilen savaşa girmeyi, seferberliğin tamamlanmamış olması ve Çanakkale Boğazı savunmasının tamamlanmaması gibi gerekçelerle ertelemeye çalışmıştır. Ancak Almanya, bir an önce savaşa fiilen girilmesi için baskılarını sürdürmüştür.

6/37

Fotoğraf: Türk esirler, Anzaklar tarafından ağır işlerde çalıştırılırken.. Bu baskılar, Akdeniz'de İngiliz donanması önünden çekilen Goeben ve Breslau savaş gemilerinin İstanbul'a gelmesiyle bir oldu bittiye getirilmişti. Daha sonra Osmanlı Donanması'na bağlı bir grup gemiyle Karadeniz'e açılan bu gemiler 27 Ekim 1914 tarihinde Rus limanlarını bombalayınca Rusya, Osmanlı İmparatorluğu'na savaş ilan etmiştir.

7/37

Birleşik Krallık Donanma Bakanı Winston Churchill, 1914 yılı Eylül ayında Çanakkale Boğazı'nın donanmayla geçilerek İstanbul'un işgalini öngören bir planı Başbakan Herbert Asquith'e vermiştir.

8/37

Fotoğraf: Gelibolu'da şehit olan askerlerimizin iskeletleri Plan, çeşitli evrelerden geçerek uygulamaya kondu ve Birleşik Krallık ve Fransa gemilerinden oluşan bir donanmanın Boğaz'a geniş çaplı ilk saldırıları 1915 Şubat ayında başlatıldı. En güçlü saldırı ise 18 Mart 1915 günü uygulamaya konuldu. Ancak Birleşik Donanma ağır kayıplara uğradı ve deniz harekatından vaz geçilmek zorunda kalındı.

9/37

Fotoğraf: İngiliz ve Fransız gemilerini yararak boğazı mayınlarla döşeyen Türk gemisi ve mürettebatı Deniz harekatıyla İstanbul'a ulaşılamayacağı anlaşılınca bir kara harekatıyla Çanakkale Boğazı'ndaki Osmanlı sahil topçu bataryalarını ele geçirmek planı gündeme getirilmiştir.

10/37

Fotoğraf: Cephede saç traşı olan Türk askerleri Bu plan çerçevesinde hazırlanan İngiliz ve Fransız kuvvetleri 25 Nisan 1915 şafağında Gelibolu Yarımadası'nın güneyinde beş noktada karaya çıkarılmıştır.

11/37

Fotoğraf: Yaralanarak Avustralya'lılar tarafından esir alınmış bir Türk askeri İngiliz ve Fransız çıkarma kuvvetleri her ne kadar Seddülbahir ve Arıburnu sahillerinde köprübaşları oluşturmayı başardılarsa da Osmanlı kuvvetlerinin inatçı savunmaları ve zaman zaman giriştikleri karşı taarruzlar sonucunda Gelibolu Yarımadası'nı işgalde başarılı olamadılar.

12/37

Fotoğraf: Bir Türk askeri ele geçirilen İngiliz denizaltısının üzerinde poz veriyor Bunun üzerine sahildeki kuvvetler takviye edilmek için Arıburnu'nun kuzeyinde Suvla Koyu'na 6 Ağustos 1915 tarihinde yeni kuvvetlerle bir üçüncü çıkarma yapılmıştır. Ancak 9 Ağustos'ta Kurmay Albay Mustafa Kemal'in Birinci Anafartalar Muharebesi olarak bilinen karşı taarruzunda İngiliz Komutanlığı ihtiyat tümenini ateş hattına sürerek sahilde tutunmayı ancak başarabilmiştir.

13/37

Fotoğraf: Türk donanması denizei mayınlarla döşerken görüntülenmiş Mustafa Kemal ertesi gün Kocaçimentepe – Conk Bayırı hattında yeni bir karşı taarruz gerçekleştirmişti, bu hattaki Anzak birliklerini de geri atmıştır. İngiliz ve Anzak kuvvetlerinin İkinci Anafartalar Muharebesi olarak bilinen genel taarruzları ise Osmanlı savunmasını aşamamıştır.

14/37

Fotoğraf: Alman ve Türk yetkililer gözlem yaparken düşen bir İngiliz uçağını kontrol ediyor. Tüm bu gelişmelerin sonrasında İngiliz, Anzak ve Fransız kuvvetleri Gelibolu Yarımadasını 1915 yılı Aralık ayı içinde tahliye etmişt

15/37

Çanakkale Boğazını savunan Osmanlı sahil güvenlik botları

16/37

İngiliz bombardımanıyla yerle bir edilen bir sahil bataryası...Boğazı koruyan 35cm'lik dev bataryalar

17/37

Alman askerleri havantoplarıyla beraber poz veriyor

18/37

Türk ve Alman topçu subayları bir tatbikat esnasında..

19/37

Gelibolu'ya erzak takviyesi yapan kervanlar

20/37

Anzak koyunda inşa edilen ve terkedilen bir itilaf kuvvetleri barınağı

21/37

Fransız ve İngiliz gemileri tarafından bombalanan Çanakkale yerleşimleri

22/37

Boğazı işgal etmeye çalışan İngiliz gemilerini izleyen Türk askerleri

23/37

İstanbul'da resmi geçit esnasında Türk ordusu...

24/37

Türk subayları ve gazileri

25/37

Savaşı geriden takip eden Türk üst düzey kumandanlar

26/37

Çanakkale´den hiç yayınlanmamış fotoğraflar

27/37

Çanakkale´den hiç yayınlanmamış fotoğraflar

28/37

Çanakkale´den hiç yayınlanmamış fotoğraflar

29/37

Çanakkale´den hiç yayınlanmamış fotoğraflar

30/37

Çanakkale´den hiç yayınlanmamış fotoğraflar

31/37

Çanakkale´den hiç yayınlanmamış fotoğraflar

32/37

Çanakkale´den hiç yayınlanmamış fotoğraflar

33/37

Çanakkale´den hiç yayınlanmamış fotoğraflar

34/37

Çanakkale´den hiç yayınlanmamış fotoğraflar

35/37

Çanakkale´den hiç yayınlanmamış fotoğraflar

36/37

Çanakkale´den hiç yayınlanmamış fotoğraflar

37/37