Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Caster Semenya'ya ünlü tenisçiden destek

Olimpiyat ve dünya şampiyonu Caster Semenya'nın cinsiyet davası devam ederken ünlü tenisçi Serena Williams'dan destek geldi.

1/14

Caster Semenya'nın cinsiyet davası, spor kamuoyu gündemini şu sıralarda oldukça meşgul ediyor..

2/14

Güney Afrikalı atlet, 2016 yılında kadınlar 800 metrede olimpiyat şampiyon olduktan sonra 'Kadın mı, erkek mi?' tartışmaları alevlenmişti.

3/14

Kariyerine 2 olimpiyat ve 3 dünya şampiyonluğu sığdıran Caster Semenya'nın davasına destek tenisteki başarılarıyla dünyanın dört bir yanındaki kadınlara ilham kaynağı olan Serena Williams'tan geldi.

4/14

Bir spor markasının reklamına sesiyle katkı veren Amerikalı sporcu, "Çılgınca hayal et!" sloganıyla yayınlanan videoda şunları söyledi...

5/14

"Eğer duygularımızı dışa vurursak, 'dramatik' olarak adlandırılıyoruz. Eğer erkeklere karşı oynamak istersek, kafayı yemiş sıfatı yiyoruz. Sporda eşitlikten bahsettiğimizde ise 'hayal dünyasında' olmakla itham ediliyoruz."

6/14

"Bir şeye karşı çıktığımızda dengesiz yaftası yediğimiz de olmuyor değil. Bir şeyde çok iyi olduğumuzda mutlaka bu işte bir sorun olduğu düşünülüyor. İçimizdeki kızgınlığı dışarı vurduğumuzda ise histerik ilan ediliyoruz."

7/14

"Bir kadının maraton koşması çılgınlık, boks yapması çılgınlık, basketbolda smaç vurması çılgınlık, bir NBA takımına koçluk yapması çılgınlık, sporunu başörtüsüyle yapması çılgınlık..."

8/14

"23 şampiyonluk yaşayıp, çocuk sahibi olduktan sonra kortlara dönmesi ve daha fazlasını istemesi çılgınlık, çılgınlık, çılgınlık..."

9/14

"Eğer sana bu başardıkların için çılgın demek istiyorlarsa, bırak desinler!" şeklinde açıklama yaptı.

10/14

Uluslararası Atletizm Federasyonu, geçtiğimiz günlerde bir karar almak için toplanmış ve "400 metreden uzun yarışlarda testosteron hormonu yüksek olan kadınlar ya erkekler kategorisinde yarışacak ya da hormon seviyesini düşürme adına ilaç kullanacak" açıklamasını yapmıştı.

11/14

Semenya da bu karara karşı çıkmak için davayı CAS'a götürmüş ve 5 günlük müzakere sonunda CAS, kararını 26 Mart'ta açıklayacağını duyurmuştu.

12/14

CAS eğer Semenya'yı haklı bulursa, Güney Afrikalı atlet kadınlar kategorisinde yarışmaya devam edecek.

13/14

2009'da başlayan tartışmaların ardından 11 ay yarışmalardan uzak kalan atlet, testlerin temiz çıkmasının ardından 2010'da tekrar pistlere dönmüş ve yarışmaya devam etmişti.

14/14