Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Çin’de görmeniz gereken en güzel yer: Kırmızı sahil

Çin'de bulunan Kırmızı sahil, Parjin şehrinin 30 km güney batısında Liaohe Nehri Deltası bulunuyor.

1/20

Adını tuzlu-alkali topraklarda yayılan deniz otu türünün (flourishes) görünümünden almaktadır.

2/20

ilkbahar (Nisan-Mayıs) aylarında büyümeye başlayan bu otlar, yaz boyunca yeşil kalır.

3/20

Sonbaharda ise kırmızı-alevli renge dönüşür ve kırmızı bir plaj manzarası oluşturur.

4/20

Kırmızı Plaj, bir doğa rezervi olduğu için küçük bir bölümü hariç halka kapalıdır.

5/20

Seyahat rotasına Çin’i de ekleyen yabancı turistlerin,1984 yılından bu yana uğrak mekanı olan Kırmızı Plaj, Panjin şehrinin tanınır olmasını sağlayan unsurların da başında geliyor.

6/20

Alanın doğallığının bozulmadan görüntülenebilmesi ise ziyaretçiler için yapılan ve yaklaşık iki kilometre uzunluğundaki iskele sayesinde mümkün oluyor.

7/20

Turistlerin tren ve otobüsle kolayca ulaşabildikleri Panjin Kırmızı Plaj, çeşitli turizm firmalarının düzenlediği turlarla daha renkli hale de gelebiliyor.

8/20

Tatil yerine ulaşıldığında seyahat ise tuk-tuk adı verilen sevimli araçlar, taksiler ya da mini otobüslerle gerçekleştirilebiliyor.

9/20

Kırmızı Plaj’ı benzersiz kılan, 132 km² genişliğindeki alana yayılan Suaeda Salsa adlı bitkinin oluşturduğu harikulade renk zenginliği olarak değerlendiriliyor.

10/20

Alkali ve tuzlu toprakta yetişen bitki, her yılın Ağustos-Eylül ayları arasında renk değiştirerek kırmızıya dönüşüyor ve görenleri büyülüyor.

11/20

Kırmızı Plaj’ın büyük kısmının 1988’den beri koruma altında tutulması ve yalnızca belirli alanlarının ziyarete açık olması ise ekosistemin korunmasında önemli rol oynuyor.

12/20

Bu sayede 400 farklı türde canlı hayatını sürdürebiliyor. Aynı zamanda 20’si koruma altında olan 250 tür kuşun Doğu Asya’dan Avustralya’ya göçleri sürecinde Kırmızı Plaj’ı kullanması da temin ediliyor.

13/20

Biyoçeşitliliği ve belirli zaman aralıklarında sunduğu görsel şölen sayesinde Panjin’in ziyaretçi akınına uğramasını sağlayan Kırmızı Plaj, kaliteli pirinç konusunda da önde gelen şehirlerden birinin sınırları içerisinde yer alıyor.

14/20

Buradan hareketle 2008 Beijing Olimpiyatları’nın resmi pirinci, Panjin’de yetiştirilen pirinç oluyor. Çin’in kuzeyinde bulunan birkaç pirinç yetiştirme alanından biri olan Panjin; koruma altına alınan ekosisteminden zengin tarımcılığına kadar pek çok noktasıyla Çin’in doğal markalarından biri haline geliyor.

15/20

Çin’e seyahat etmeyi düşünüyor ve rotanızı Panjin’e doğru kaydırmayı planlıyorsanız, turist ziyaretleri için ideal mekanlardan Kırmızı Plaj’ı mutlaka görmelisiniz.

16/20

Kolaylıkla denk gelemeyeceğiniz doğa harikasını görüntülemek için fotoğraf makinesi ve kameralarınızı da hazır etmeyi unutmayın.

17/20

Çin'de bulunan kırmızı sahil...

18/20

Çin'de bulunan kırmızı sahil...

19/20

Çin'de bulunan kırmızı sahil...

20/20