Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tunus ziyareti

Fotoğraf: Anadolu Ajansı, DHA. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus'ta düzenlenen basın toplantısında Beşar Esad hakkında "Devlet terörü estirmiş bir teröristtir." ifadelerini kullandı.

1/26

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus'ta, Suriye konusuna değindiği konuşmasında Suriye'nin katil lideri Beşar Esad hakkında "Esed devlet terörü estirmiş bir teröristtir." diyerek, beraber yürümenin mümkün olmadığını söyledi.

2/26

"VATANDAŞINI ÖLDÜRMÜŞ OLAN BİR BAŞKAN" Erdoğan şöyle konuştu: "Suriye'de Esed'le yürümek kesinlikle mümkün değildir. Ne için? 1 milyona yakın vatandaşını öldürmüş olan bir Suriye'nin başkanıyla nasıl olacak da geleceği kucaklayacağız?

3/26

Suriye'nin halkı böyle birisini başında görmek ister mi? Çünkü Esed, kesinlikle açık ve net söylüyorum, devlet terörü estirmiş bir teröristtir.

4/26

Böyle birisine bu işi o götürebilir diyemeyiz. Öldürülmüş insanlara haksızlık olur bu. Suriye'de hala kan gövdeyi götürüyor."

5/26

TUNUS ZİYARETİ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere özel uçak "TUR" ile TSİ 02.00'de Afrika turunun son durağı Tunus'a gelmişti.

6/26

Erdoğan, Tunus'ta mevkidaşı El-Baci Kaid es-Sibsi tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılandı.

7/26

ORTAK BASIN TOPLANTISI Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi ile ortak basın toplantısı düzenliyor.

8/26

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

9/26

"İŞBİRLİĞİMİZİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ" "Türkiye olarak neler yapabileceğimiz konusunda fikirlerimizi karşılıklı olarak paylaştık. Görüşmeler devam edecek.

10/26

Ekonomik ilişkilerimizde turizm, enerji, tarım alanında işbirliğimizi daha da geliştirmek istiyoruz.

11/26

Ülkelerimiz arasındaki ticaretin dengeli bir şekilde artırılması noktasında mutabık kaldık.

12/26

"TUNUS'UN KALKINMASI TÜRKİYE'NİN KALKINMASI DEMEKTİR" Tunus'un huzurunu, istikrarını, ekonomik büyümesini kendimizinkinden ayrı görmüyoruz. Tunus'un kalkınması Türkiye'nin kalkınması demektir.

13/26

Tunus'un terörle mücadelesine tam destek veriyoruz. Türkiye, polis eğitimi, terörle mücadelede tecrübe aktarımı, işbirliğini geliştirmeye hazırdır.

14/26

ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımak yanlış adımının BM Genel Kurulu'nda nasıl püskürtüldüğünü, geri döndüğünü gördük.

15/26

Türkiye ve Tunus hep birlikte güçlü bir şekilde şunu söylemektedir: Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Kudüs'ün kutsiyetine yönelik hiç bir adım kabul edilemez.

16/26

Küresel vicdan adaletsiz bu adıma müsamaha göstermedi. Kudüs konusunda Türkiye ve Tunus arasında tam mutabakat bulunuyor."

17/26

BM GÜVENLİK KONSEYİ'NDE NEDEN TUNUS OLMASIN? BM Güvenlik Konseyi'nde niye Tunus olmasın? Bu teklifimdir, bunu nereye gidersem söylüyorum. Öyleyse gelin sesimizi çıkaralım, bu bizim hakkımız.

18/26

Filistin'in devlet olarak tanınması çalışmalarını hep birlikte yürüteceğiz.

19/26

Aramızda bugün gerek Türkiye gerek Tunus Ekonomi Bakanı ve savunma bakanlarımız dar kapsamlı çalışma yapacaklar. Nerede sıkıntılar var bakacağız.

20/26

TURİZM ÇALIŞMALARI Turizmde yapabileceğimiz çok önemli çalışmalar var. Bugün gelen 150 kadar yatırımcımız, Tunus yatırımcılarıyla ayrıca görüşecekler.

21/26

1 milyar 125 milyon dolar civarındaki ticaret hacmini nasıl yükseltebiliriz bakacağız. Teröre yönelik mücadele güvenlik güçlerimiz istihbarat ile ciddi paylaşımlar yapmalı.

22/26

Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olması bizim ortak irademizdir. İsrail şu anda kendisi çalıp kendisi oynuyor. Dünyada 10 tane ülkeyi yanınıza alamazsınız ve alamazdınız da zaten.

23/26

ESED DEVLET TERÖRÜ ESTİRMİŞ BİR TERÖRİSTTİR Suriye'de Esed ile devam etmek mümkün değil. 1 Milyona yakın vatandaşını öldüren biriyle nasıl olacak da birlikte yürüyeceğiz? Esed devlet terörü estirmiş bir teröristtir."

24/26

Kuzey Suriye tamamen bir terör koridoru olarak adeta teslim edilmiş vaziyette. Peki ne için orada şu anda koalisyon güçleri var?

25/26

Ne için orada Rusya var? Ne için orada biz varız? Bütün sebebi Suriye'de huzur yok ve Esed'le de bu huzur oraya gelmez."

26/26