Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

DEAŞ Kerkük'te saldırıya geçti

Musul'un güneyinde yer alan ve güvenliği Peşmerge tarafından sağlanan Kerkük'te, onlarca DEAŞ militanı, hafif silahlar, el bombaları ve RPG'lerle eş zamanlı saldırılar düzenledi. Saldırılara intihar bombacıları da katıldı.

1/11

DEAŞ'ın saldırı düzenlediği yerler arasında, bir İran şirketi tarafından inşa edilen elektrik santrali de bulunuyor. AFP, kent merkezinin yaklaşık 40 kilometre kuzeybatısındaki Dibis ilçesindeki elektrik santraline yerel saatle 06.00'da gerçekleştirilen saldırıda en az 16 kişinin öldüğünü bildirdi.

2/11

AFP'ye konuşan Dibis Kaymakamı Abdullah Nureddin, "Santrale saldıran üç intihar bombacısı, 12 Iraklı yönetici ve mühendisin yanı sıra dört İranlı teknisyeni öldürdü" dedi. Salihi, intihar bombacılarından birinin, üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirmeden vurulduğunu, diğer ikisinin ise kendilerini havaya uçurduğunu belirtti.

3/11

AFP'ye bilgi veren polis, kendilerini havaya uçuran intihar saldırganları dahil 12 DEAŞ'lının öldürüldüğü belirtti. Diğer yandan, Kerkük'te OHAL ilan edilirken sokağa çıkma yasağı da var.

4/11

Reuters, bir otel ve camiye saklanan militanlarla güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların sürdüğünü bildirdi. DEAŞ'lıların kreş ve vatandaşların evlerine girerek saklandığı da gelen bilgiler arasında.

5/11

Şehir merkezi Polis Karakollar Müdürü Albay Adil Zeynelabidin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kerkük'te DEAŞ'ın "uyuyan hücreleri"nin güvenlik güçlerine ait binalara ellerindeki hafif silahlarla saldırı düzenlediğini söyledi.

6/11

Zeynelabidin, Kerkük Emniyet Müdürlüğü, Polis Acil Müdahale Birimi, Kerkük Valiliği ve asayiş güçlerine ait binalara saldıran DEAŞ militanlarına polis ve güvenlik güçlerince sert bir şekilde karşılık verildiğini ifade etti.

7/11

Kerkük'ün en az beş semtinde güvenlik güçlerine ait binalara saldıran DEAŞ'ın "uyuyan hücreleri" arasında intihar eylemcilerinin de bulunduğunu aktaran Zeynelabidin, "Polis ve diğer güvenlik güçleri, gerekli tedbirleri aldı. Kent merkezinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kısa zamanda kent güvenliği tam olarak sağlanacaktır" diye konuştu.

8/11

Kerkük’te DEAŞ üyesi iki intihar eylemcisi eski emniyet binasını ele geçirdi. Bunun üzerine güvenlik güçleriyle teröristler arasında çatışma çıktı.

9/11

ÇATIŞMALAR KAMERALARA BÖYLE YANSIDI (VİDEO)

10/11

Arap, Kürt ve Türkmen halkın yaşadığı Kerkük kentinin güvenliğini Peşmergeler sağlıyor. Kentin 55 kilometre güneyinde DEAŞ'ın elindeki Havice ilçesi bulunuyor.

11/11