Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dink cinayetinin hikayesi

Hrant Dink, 19 Ocak 2007 günü saat 15.00’te Şişli’deki Agos gazetesi önünde öldürüldü.

1/12

Dink’i vuran Ogün Samast, 20 Ocak 2007’de Samsun Otogarı’nda gözaltına alındı. Samast’ın İstanbul’dan Hopa’ya giden bir otobüste jandarma ekipleri tarafından yakalandığı, üzerinde suç aleti tabancanın ele geçirildiği açıklandı.

2/12

Ogün Samast, Yasin Hayal, Zeynel Abidin Yavuz, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender, 24 Ocak 2007’de tutuklandı. Tutuklulara 26 Ocak’ta Erhan Tuncel, 31 Ocak’ta Salih Hacısalihoğlu, 1 Şubat’ta Tuncay Uzundal, 23 Şubat’ta Veysel Toprak, 9 Mart’ta Osman Alpay, 7 Mart’ta İrfan Özkan ve 11 Nisan’da da Mustafa Öztürk eklendi.

3/12

12’si tutuklu 18 kişi hakkında açılan davanın görülmesine 2 Temmuz 2007’de başlandı. İlk duruşmada dört sanık tahliye edildi.

4/12

Türkiye’de ilk defa sesli ve görüntülü kayıt sistemi, davanın 11 Şubat 2008 tarihindeki 3. duruşmasında kullanıldı.

5/12

Mahkeme heyeti, Ergenekon davası sanıklarıyla, Dink sanıkları arasında bir irtibat olup olmadığının tespit edilebilmesi açısından, Ergenekon sanıklarına ait telefon numaralarının ve dijital kayıtların delil olarak istenilmesi için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı yazılmasına karar verdi.

6/12

13. duruşmada dinlenilen ‘Gizli tanık 1’, cinayet anında olay yerinde dört-beş kişinin bulunduğunu ve bunların birbirleriyle konuştuğunu söyledi. ‘Gizli tanık 1’, sanıklardan Osman Hayal, Yasin Hayal ve Ogün Samast’ı teşhis ettiğini belirtti.

7/12

Cinayet tarihinde yaşı 18’den küçük olan Samast’ın dosyası ayrıldı ve Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Duruşmada MİT’in “Dink’e suikast yapılacağına ilişkin bize bilgi gelmedi” denilen yazısı da okundu.

8/12

Ogün Samast, ‘tasarlayarak adam öldürmek’ ve ‘ruhsatsız silah taşımak’ suçlarından 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

9/12

Savcı Hikmet Usta, “eylemlerin salt milliyetçilik duyguları kabaran gençlerce işlenmesinin ötesinde, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal yönetiminde, ‘Ergenekon’un Trabzon’da faaliyet gösteren bir hücresi tarafından işlenmiş olduğunu değerlendirdiğini” dile getirdi.

10/12

Müdahil avukatı Fethiye Çetin, TİB’den gelen kayıtları incelediklerini belirtti ve “Olay günü bölgede bulunan 5 kişinin (veya numaranın) sanıklarla doğrudan irtibatlı olduğu ve olay gününden önce değişik tarihlerde değişik kereler görüşme yaptıkları ortaya çıkmıştır” dedi.

11/12

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 2'si tutuklu 19 sanığın yargılandığı davada karar çıktı. Tutuklu sanık Yasin Hayal'e adam öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Hayal ve Erhan Tuncel 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan beraat etti. "Azmettirme suçlaması"ndan da beraat eden Erhan Tuncel McDonald's'ın bombalanması olayından 10 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

12/12