Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Donald Trump’ın 4 yıllık başkanlık dönemi böyle geçti

ABD’de Donald Trump dönemi sona eriyor… 4 yıl boyunca dünyanın en çok konuşulan isimleri arasında yer alan Başkan Trump, ülke tarihinde olumlu ve olumsuz anlamda birçok ilke imza attı. Kim Jong-Un'la görüşerek Kuzey Kore'ye tarihte ilk kez ayak basan ABD başkanı olmasıyla takdir toplayan Trump, AB ve Kanada'ya uyguladığı gümrük vergileri, göçmen karşıtı politikaları, ülkedeki koronavirüs pandemisini yönetemediği ve dini siyaset amaçlı kullandığı gibi gerekçelerle sıklıkla eleştirildi. Sadece 10 fotoğraf karesi bile Trump’ın hem dünya hem de ABD tarihine geçen bir başkan olduğunu gösterir nitelikte… İşte Trump’ın 4 yılının özeti...

1/11

ABD Başkanı Donald Trump’ın 20 Ocak 2017'de yapılan yemin töreninden önce Beyaz Saray, önünde diğer başkanlara göre önemli ölçüde az kişi katıldı. Ancak, törenden günler sonra Trump, medyayı katılım hakkında yalan söylemekle suçladı ve televizyonları ile gazetelerin kalabalıkları olduğundan daha küçük gösterdiğini iddia etti. Beyaz Saray Basın Sekreteri Sean Spicer "Bir açılış döneminde görülebilecek en büyük izleyici grubu" olduğunu söyledi. Ayrıca Trump’ın, bu görüntülerin 2009'da Barack Obama'nın yemin töreninde çekilen ve ölçüde daha büyük bir kalabalık olduğunu gösteren fotoğraflarla karşılaştırmasına kızdığı bildirildi.

2/11

2017 yılının Ağustos ayında ABD’nin Virgina eyaletine bağlı Charlottesville kendinde aşırı sağcı ve beyaz milliyetçilerden oluşan bir grup, meşaleler yakarak gösteri yaptı. Grup radikal ırkçılardan oluşan Ku Klux Klan’a benzetildi. Ertesi gün, üniversite kentinde bir arabanın göstericilere çarpması sonucu ise bir kadın öldü, 19 kişi yaralandı. Buna cevaben Trump, her iki tarafın da şiddetini kınadı. Ancak Trump’ın beyaz üstünlükçüleri açıkça kınaması, 48 saat sürdüğü için eleştirildi. Üç yıl sonra ise Joe Biden, başkanın trajediye verdiği tepkinin tereddütle dolu ve göstermelik olduğunu söyledi.

3/11

Donald Trump, başkanlık süresi boyunca ABD'nin geleneksel müttefikleriyle sık sık tartıştı. Haziran 2018'de Kanada'da düzenlenen G7 zirvesinde çekilen bu fotoğraf Trump’ın diğer dünya liderleriyle yaşadığı tartışmalara dair en somut örneklerden birini oluşturdu. Zirve öncesinde Trump, AB, Meksika ve Kanada'dan çelik ithalatına yüzde 25 ve alüminyum ithalatına ise yüzde 10 gümrük vergisi yaptığını açıkladığında toplantıya iyi bir başlangıç yapmadı. Liderlerin hepsi onu misilleme tedbirleriyle tehdit etti ve yaşanan anlaşmazlık zirveyi gölgede bıraktı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, zirveden sadece saatler önce Trump ile tartıştı. Trump ise "ABD’nin herkesin soyduğu kumbara gibi" olduğunu iddia etti.

4/11

First Lady Melania Trump, Haziran 2018'de göçmen çocuk koruma merkezine yaptığı bir ziyarette arkasında "Gerçekten umurumda değil, sen umursuyor musun?" yazan bir ceket giydi. Aynı dönemde, Donald Trump, özellikle sınırda çocukları ebeveynlerinden ayırma politikası nedeniyle yaygın bir şekilde eleştiriliyordu. Melania Trump’ın sözcüsü o sırada ceketin arkasında "gizli bir mesaj olmadığını" açıkladı. Ancak First Lady daha sonra bunun kendisini eleştiren insanlar ve sol medyaya yönelik bir mesaj olduğunu kabul ederek, “Onlara umursamadığımı göstermek istiyorum. Elbette, herkesin beni eleştirmeye hakkı var. Ama bu, doğru olduğunu düşündüğüm şeyi yapmama engel olmayacak” ifadelerini kullandı.

5/11

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Trump'ın Şubat 2019'daki konuşmasının ardından onu alaycı bir şekilde alkışladı. Sosyal medyadaki pek çok kişi Temsilciler Meclisi Başkanı ile Cumhurbaşkanı arasındaki siyasi rekabetin bu fotoğrafla yakalandığını ifade etti. "Pelosi alkışı" olarak adlandırılan fotoğraf, hızla viral oldu.

6/11

Donald Trump, Haziran 2019'da Kuzey ve Güney Kore'yi ayıran askeri sınır çizgisinin kuzey tarafına doğru yürüyerek sınırı geçen ilk ABD başkanı oldu. Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ile bu görüşme dünyayı şaşkına çevirdi. İkili arasındaki söz konusu buluşma, aylar süren karşılıklı hakaret ve tehditlerin ardından geldi. Bununla birlikte iki ülke arasındaki ilişkilerdeki bariz ısınmaya rağmen, Kuzey Kore'nin nükleer programıyla ilgili müzakerelerde çok az somut ilerleme kaydedildi ve ABD, Kuzey Kore’nin yaptırımların kaldırılması talebini reddetti.

7/11

Reality yıldızı Kim Kardashian, Haziran 2019'da Beyaz Saray’da düzenlenen bir etkinlikte hapishane reformu hakkında konuştu. Kardashian, ABD adalet sisteminde değişiklik için kampanya yürütürken, 2018'de müebbet hapis cezasına çarptırılan yaşlı bir kadın adına Trump yönetimi ile lobi yaptı. Ardından, Alice Johnson isimli kadın, Trump tarafından affedildi.

8/11

ABD Başkanı Donald Trump, geçen haziran ayında Beyaz Saray’ın hemen karşısında yer alan St John's Piskoposluk Kilisesi'nin önünde bir İncil tuttu. Trump’ın bu gösterisi sırasında yakındaki Lafayette Meydanı'nda George Floyd için barışçıl göstericiler biber gazı ve plastik mermiyle müdahale edildi. Bu da Trump’ın siyasi amaçlar için dini kullanmakla suçlanmasına neden oldu.

9/11

Donald Trump, 29 Eylül 2020'de Ohio'da düzenlenen ilk başkanlık tartışmasında Joe Biden ile mücadele ederken ailesi de onu izledi. Ancak, tüm izleyicilerin maske takmasına rağmen Trump ailesi bu kurala uymadı. Olayın bir ardından sonra ise Donald Trump’ın koronavirüs testi pozitif çıktı. Beyaz Saray'a dönmeden Walter Reis Askeri Hastanesi’nde üç gece geçiren Trump, taburcu olduktan sonra koronavirüsü gribe benzeterek ABD halkını virüsten korkmamaya çağırdı.

10/11

ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri, Joe Biden’ın zaferinin ardından ülke genelinde “Çalmayı Durdur” mitingleri düzenledi. Bununla da kalmaya Trump taraftarları, bu ayın başında ABD Kongre Binası'na tırmandı. Birbirinden ilginç kostümleriyle dikkat çeken kalabalık, binayı aradı ve milletvekillerinin saklandığı odalara girmeye çalıştı. Çıkan olaylarda, bir polis memuru da dahil olmak üzere 5 kişi öldü. Trump hakkında olaylar nedeniyle ikinci kez azil süreç başlatıldı. Donald Trump, kalabalıkları Kongre binasına saldırmaya kışkırttığı yönündeki suçlamaları reddetti.

11/11